گرگان- وضعیت نامتعادل مسکن در استان گلستان بی تاثیر از دیگر استان ها نیست و همچنان نابسامانی در افزایش قیمت مسکن افسار گسیخته می تازد.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: از آنجا که گلستان جزو استان‌های صنعتی کشور به حساب نمی‌آید و سرانه درآمد خانوارهای گلستانی نصف میانگین کشوری است، به راحتی می‌توان حدس زد که داشتن مسکن برای خانواده‌های متوسط و پائین تر تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده است.
از سوی دیگر روند کند اجرای طرح نهضت ملی مسکن که به نوعی ادامه همان طرح مسکن مهر است و در ادامه کم مهری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات موجب شده تا متقاضیان مسکن همچنان چشم انتظار خانه دار شدن باشند.
افزایش مصالح ساختمانی، دستمزدها، بیمه و هزینه‌های عوارض شهرداری و دیگر دستگاه‌های خدمات رسان و به تبع آن افزایش نرخ ارز، تب این بازار را برای افزایش بهای مسکن دو چندان کرده و نه فقط جویندگان مسکن که سازندگان را نیز با مشکل مواجه کرده است.
حالا دیگر حتی سازندگان هم علاقه‌ای به حضور در این آشفته بازار ندارند و به گفته برخی از سازندگان به دلیل افزایش بیش از حد قیمت، ملک‌های ساخته شده نیز خریدار زیادی ندارد.
نفس بریده ساخت وسازها در گلستان
سازندگان نقشی در تورم مسکن ندارند
رئیس انجمن انبوه سازان استان گلستان با بیان اینکه تحریم‌ها بر این بازار بی تاثیر نبوده است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هنگامی که مواد اولیه برخی محصولات ساختمانی از خارج کشور وارد می‌شود و نرخ ارز هم مدام در حال نوسان است دیگر نمی‌توان انتظار بهتری از این بازار داشت.
محمد مرتضوی افزود: در شرایط فعلی نمی‌توان هیچ نوع پیش بینی را برای قیمت مسکن در نظر گرفت چرا که قیمت زمین و محصولات ساختمانی، لحظه‌ای در حال تغییر است و این مسئله موجب سردرگمی سازندگان در زمان ساخت و ساز می‌شود.
وی با بیان اینکه انبوه سازان نقشی در گرانی مسکن ندارند، گفت: همیشه زمین توسط شخص دیگری در اختیار انبوه سازان و یا سازندگان قرار می‌گیرد و یا به صورت مشارکتی اقدام به ساخت و ساز می‌کنند و قیمت بالای مصالح ساختمانی، نه فقط سود زیادی نصیب آنها نمی‌کند که ممکن است حتی در این بازار شکست هم بخورند.
مرتضوی افزود: بازار مسکن یک بازار رقابتی است و این حاکمیت و دولت است که باید با حفظ تعادل در این بازار و مهار تورم علاوه بر افزایش ساخت وساز وضعیت خانه دار شدن مردم را بهبود ببخشد.
به گفته وی، اجرای طرح نهضت ملی مسکن هم در استان روند چشمگیری نداشته است و برای رسیدن به سر منزل مقصود باید تورم لجام گسیختگه این بازار مهار شود.
افزایش تقاضای مسکن در پی افزایش مهاجرت‌ها
افزایش مهاجرت‌ها نیز از دیگر عواملی است که نیاز به مسکن را در گلستان و بخصوص مرکز استان دو چندان کرده است.
جمعیتی که هر ساله از استان‌های دیگر به سمت گلستان می آیند و بدون شک نیازمند تامین مسکن هستند.
تلاطم بازار مسکن به حاشیه شهرها رسیده است
عضو انجمن پیمانکاران استان با بیان اینکه مهاجرت‌ها موجب تلاطم در حاشیه شهرها شده است، به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه بیشتر مهاجران از اقشار کم درآمد هستند، بیشتر به حاشیه شهرها پناه می‌برند و اگر در گذشته می‌توانستند در بخش متوسط شهر ساکن شوند دیگر امروز این امکان را هم ندارند.
علی اکبر جلالی افزود: این مسئله موجب شده تا فشار سنگینی به حاشیه شهرهای استان بخصوص شهر گرگان وارد شود و بازار مسکن حاشیه شهر را هم به نوعی متلاطم کند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در همان حاشیه شهر هم قیمت زمین به نوعی افزایش پیدا کرده و به تبع آن خرید و یا اجاره مسکن بیشتر شده است.
عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بیان کرد: از سوی دیگر افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی نیز عامل مهم دیگری است که این بازار را نه فقط با تورم که با رکود مواجه کرده است.
وی افزود: نوسان مداوم قیمت مصالح موجب شده تا بسیاری از سازندگان، انبوه سازان و پیمانکاران صنعت ساختمان دیگر رغبتی به حضور در این بازار نداشته باشند و کاهش ساخت و سازها در کنار مهاجر پذیر بودن، مرکز استان و دیگر شهرها را با مشکل کمبود مسکن مواجه می‌کند.
جلالی تصریح کرد: پایین بودن توان خریداران و نگرانی از اینکه ممکن است هر لحظه اتفاقی در بازار مسکن رخ دهد، موجب خالی ماندن بسیاری از املاک شده است.
وی افزود: جدای از مسائل اقتصادی و تحریم‌ها که زمینه ساز تورم شده، بسیاری از مردم سرمایه‌های خود را در شرایط فعلی اقتصادی به سمت خرید زمین و ساخت مسکن هدایت کرده اند، چرا که معتقدند سرمایه گذاری در این بخش قابل اطمینان تر است.
به گفته جلالی با یک بررسی کوتاه از واحد صدور پروانه‌های شهرداری به راحتی می‌توان مشاهده کرد که صدو پروانه‌های ساخت و ساز تا چه اندازه نسبت به سال‌های ماقبل امسال کاهش پیدا کرده است و دولت باید برای برون رفت از این معضل چاره‌ای اساسی بیندیشد.
نفس بریده ساخت وسازها در گلستان
بر اساس جدول اعلام شده در سال ۹۹ تعداد ۱۳۶ واحد صنعتی در زمینه تولید مصالح ساختمانی در استان فعالیت دارند که سهم بسزایی در بخش مسکن دارند.
اگر چه به دلیل افزایش واردات مواد اولیه تولیدکنندگان هم از تورم این بازار بی بهره نبوده اند و به گفته برخی تواید کنندگان میزان تقاضای برخی محصولات ساختمانی نیز کمتر شده است.
سرمایه‌ها باید از بازار مسکن خارج شود
یک تولید کننده مصالح ساختمانی در گرگان با بیان اینکه برای خانه دار شدن مردم باید سرمایه‌ها از بازار مسکن خارج شود، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برای خانه دار شدن مردم دولت باید به دنبال راهکار باشد تا مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای از این بازار خارج شود.
موسوی خورشیدی افزود: در حال حاضر عرضه و تقاضا در بازار مسکن به شکل واقعی وجود ندارد.
وی افزود: بسیاری از کشورها برای آنکه افراد جامعه امکان خرید خانه داشته باشند با تدابیر پیشگیرانه از سرازیر شدن سرمایه‌ها به سمت املاک ممانعت کرده اند.
موسوی خورشیدی بیان کرد: بدون شک افزایش قیمت محصولات ساخت مسکن بر روی این کالای مورد نیاز مردم سایه انداخته و موجب تورم قیمت آن شده است.
نفس بریده ساخت وسازها در گلستان
عدم تعادل در بازار مسکن و تولید مصالح
قصه ناتمام مسکن و تورم لحظه‌ای مصالح ساختمانی موجب شده تا امروزه بندهایی در قراردادهای پیش فروش ذکر شود که سازنده در این بازار پر نوسان ضرر نکند.
آینده قیمت مصالح ساختمانی در گرو بسیاری از فاکتورها از قبیل نرخ ارز، قیمت سوخت، نرخ ساخت و ساز و صادرات است.
البته که وظیفه دولت‌ها در این است که با ثابت نگه داشتن میزان عرضه یک محصول و پاسخ متناسب به بازار، قیمت محصولات را ثابت نگه دارند. اما متأسفانه این مسئله در چند سال اخیر محقق نشده است و مصوبات و وعده‌ها فقط بر روی کاغذها بدون اجرا خاک می‌خورند.
از طرفی بررسی آگهی‌های فروش خانه در دیگر شهرهای کشور نشان می‌دهد که نه تنها گرگان که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در سایر شهرهای استان نیز در حال رسیدن به قیمت‌های نامتعارف است.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari