گرگان- معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای نخستین بار کشت محصولات سازگار با خشکی برای مقابله با کم آبی در وزارت جهاد در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا مهاجر ظهر پنج شنبه در همایش منطقه‌ای سازگاری با خشکسالی در کشاورزی اظهار کرد: وقتی کشور سال‌ها درگیر خشکسالی است، باید با توجه به درس‌های قرآن، آینده‌نگری و پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با این مشکل برنامه ریزی کرد.
وی افزود: در زمان تغییر فصل‌ها می‌توانیم با کشت محصولی که در آن فصل میزان آبگیری آن مشخص است، برنامه جدیدی در حوزه کشاورزی ارائه داد.
مهاجر افزود: هم اکنون ما عادت کرده‌ایم که در هر فصلی هر میوه و صیفی جاتی را داشته باشیم و اعتقادی به واردات نداریم و این در حالی است که بسیاری از کشورها اقدام به واردات برخی محصولات کشاورزی به دلیل صرفه جویی در مصرف آب، می‌کنند.
وی ادامه داد: استفاده از فناوری‌های نوین در کشت محصولات و متحمل با خشکی امری ضروری است.
مهاجر گفت: ۷۵ درصد از تولیدات وزارت جهاد کشاورزی در حوزه معاونت زراعت است و این بیانگر اهمیت کشاورزی در تأمین غذای مورد نیاز کشور است.
وی بیان کرد: به دلیل سود آوری برخی محصولات، کشاورزان بیشتر به سمت آن می‌روند و باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که کشاورز بتواند نوع محصول مورد دلخواه را کشت کند.
وی گفت: استفاده از کشت گلخانه‌ای یکی از مهم‌ترین کشت‌هایی که باید از آن حمایت شود.
مهاجر افزود: در مسائل زراعی جزو استان‌های عقب تر هستیم که هنوز هم ته مانده گندم و کاه را آتش می‌زنند. برای کاهش، اثرات خشکسالی برنامه‌هایی را با دانشگاه‌ها و محققان در دست کار داریم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari