در پایان دومین ماه سال ظرفیت اسمی تولید برق کشور به ۹۱هزار و ۹ مگاوات رسید که از این رقم، واحدهای حرارتی با مجموع ظرفیت منصوبه ۷۴هزار و ۱۹۹ مگاوات سهمی ۸۱.۶درصدی دارند اما همچنان سهم نیروگاه‌های تجدیدپذیر از تولید برق ایران حدود یک‌درصد است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از تسنیم، با بهره‌برداری از واحدهای جدید حرارتی، تجدیدپذیر و تولید پراکنده، ظرفیت اسمی تولید برق کشور در دو ماه‌ نخست امسال، ۱۰۲ مگاوات افزایش یافت.
با افزایش ۱۰۲‌مگاواتی ظرفیت منصوبه تولید برق کشور، ظرفیت اسمی تولید برق در پایان اردیبهشت‌ماه به ۹۱ هزار و ۹ مگاوات رسید.
نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی بیشترین سهم را در ظرفیت منصوبه نیروگاهی ایران دارند. در زمان حاضر ۳۵ هزار و ۵۵۹ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی در کشور داریم که ۳۹.۱ درصد از ظرفیت اسمی تولید برق کشور را به خود اختصاص داده است.
همچنین واحدهای بخاری و گازی با ظرفیت اسمی ۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاوات و ۲۲ هزار و ۸۱۱ مگاوات، به‌ترتیب سهمی ۱۷.۴درصدی و ۲۵.۱درصدی در تولید برق کشور دارند.
درمجموع واحدهای حرارتی (بخاری، گازی و سیکل ترکیبی) با مجموع ۷۴ هزار و ۱۹۹ مگاوات، ۸۱.۶ درصد از ظرفیت اسمی تولید برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
در پایان اردیبهشت‌ماه ظرفیت اسمی تولید برق نیروگاه‌های برق‌آبی به ۱۲ هزار و ۹۳ مگاوات رسید که ۱۳.۳ درصد از ظرفیت منصوبه نیروگاهی را شامل می‌شود.
سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از ظرفیت اسمی تولید برق کشور همچنان حدود یک‌درصد است و با مجموع ظرفیت ۱۰۵۵ مگاوات، ۱.۱ درصد از این ظرفیت، به نیروگاه‌های تجدیدپذیر (بادی، خورشیدی و زیست‌توده) اختصاص دارد.
نیروگاه اتمی بوشهر که تنها نیروگاه اتمی کشور است، با ظرفیت ۱۰۲۰مگاواتی، سهم ۱.۱درصدی از ظرفیت نصب‌شده نیروگاهی ایران دارد.
مجموع ظرفیت اسمی تولید برق در نیروگاه‌های تولید پراکنده و خودتأمین نیز به ۲ هزار و ۲۳۵ مگاوات می‌رسد که ۲.۵ درصد از ظرفیت اسمی تولید برق کشور است.
همچنین واحدهای دیزلی با مجموع ۴۰۷ مگاوات، ۰.۴ درصد از ظرفیت تولید برق کشور را شامل می‌شوند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari