ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاری‌شده در صندوق‌های قابل معامله (ETF) جهان به رکورد ۱۰.۳۲ تریلیون دلار رسیده است. در سطح جهانی ETF ها ۴۸ ماه متوالی بطور خالص جریان ورودی پول داشته‌اند. هیچ ابزار مالی دیگری اینگونه نبوده است. این روند نمایانگر تبدیل ETF ها به بخش اصلی پرتفوی بسیاری از سرمایه‌گذاران است. ارزش دارایی‌های ETF ها در ایالات متحده به ۷.۲۷ تریلیون دلار (در مقایسه با ۷.۲۱ تریلیون دلار در پایان سال ۲۰۲۱)، در اروپا به ۱.۶۲ تریلیون (در مقابل سقف قبلی ۱.۶ تریلیون دلاری) و در کانادا به ۲۷۷ میلیارد دلار (بالاتر از قله تاریخی ۲۷۳ میلیارد دلاری) رسیده‌اند. با این حال دارایی‌های ETF ها در برخی از کشورها مانند ژاپن همچنان زیر بالاترین سطح قبلی خود باقی مانده‌اند. برخی از کارشناسان معتقدند آینده ETF ها بسیار روشن به نظر می‌رسد. زیرا ETF ها می‌توانند به طیف وسیعی از سلایق سرمایه‌گذاران از جمله دسترسی آنها به سهام‌های بین‌المللی و ذائقه‌های خاص سرمایه‌گذاری پاسخ مثبت دهند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، دارایی‌های سرمایه‌گذاری‌شده در صندوق‌های قابل معامله جهان[۱] به رکورد ۱۰.۳۲ تریلیون دلار رسیده است. این رقم در اواخر سال ۲۰۲۱ و پیش از جنگ روسیه و اوکراین از مرز ۱۰.۲۶ تریلیون دلار نیز فراتر رفته بود.
آمارها نشان می‌دهد که ETF ها از دیگر صندوق‌ها نیز بهتر عمل کردند؛ بطور مثال دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک ایالات متحده در پایان آوریل ۲۳.۵ تریلیون دلار بود که ۱۲.۸ درصد کمتر از ۲۷ تریلیون دلاری است که در پایان سال ۲۰۲۱ به آن رسیده بودند. اکثر ETF ها از حیث اینکه پرتفوی گسترده‌ای از سهام، اوراق قرضه یا قراردادهای آتی کالا دارند، شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند اما آن‌ها در برخی از دارایی‌های دیگر مانند رمزارزها، مشتقات نیز سرمایه‌گذاری می‌کنند و معمولاً شفاف‌تر، ارزان‌تر و در ایالات متحده نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارای مالیات پایین‌تری هستند.
در سطح جهان، ETF ها ۴۸ ماه متوالی بطور خالص جریان ورودی پول داشته‌اند. هیچ ابزار مالی دیگری اینگونه نبوده که نمایانگر تبدیل ETF ها به بخش اصلی پرتفوی بسیاری از سرمایه‌گذاران است.
این سرمایه‌گذاری‌ها در کنار بهبود شرایط بازارها، منجر به ثبت رکوردهایی در ETF ها شده است. دارایی‌های ETF ها در ایالات متحده به ۷.۲۷ تریلیون دلار (در مقایسه با ۷.۲۱ تریلیون دلار در پایان سال ۲۰۲۱)، در اروپا به ۱.۶۲ تریلیون (در مقابل سقف قبلی ۱.۶ تریلیون دلاری) و در کانادا به ۲۷۷ میلیارد دلار (بالاتر از قله تاریخی ۲۷۳ میلیارد دلاری) رسیده‌اند. با این حال دارایی‌های ETF ها در برخی از کشورها مانند ژاپن همچنان زیر بالاترین سطح قبلی خود باقی مانده‌اند.
حتی در شرایطی که بازار در رکود بود و رقم بالای ۱.۱ تریلیون دلاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مستقر در ایالات متحده خارج شد، سرمایه‌گذاران سال گذشته ۶۰۹ میلیارد دلار بطور خالص به صندوق‌های ETF در ایالات متحده سرازیر کردند.
علیرغم بهبود بازار در سال جاری، جریان خالص ورودی به ETF جهان در پنج ماه اول سال به ۲۷۳ میلیارد دلار کاهش یافت که نسبت به ۴۱۸ میلیارد دلار در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ و رکورد ۵۷۲ میلیارد دلاری سال ۲۰۲۱، بسیار کمتر بود.
با این وجود، برخی از کارشناسان معتقدند آینده ETF ها بسیار روشن به نظر می‌رسد. زیرا ETF ها به طیف وسیعی از سلایق سرمایه‌گذاران از جمله دسترسی آن‌ها به سهام‌های بین‌المللی و ذائقه‌های خاص سرمایه‌گذاری می‌توانند پاسخ دهند که در غیر اینصورت به سختی از طریق اوراق منفرد به دست می‌آیند.
[۱] global exchange traded funds
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari