مدیرعامل با اشاره به سهم ۸۰ درصدی سوانح بندری در حوزه ترافیک جاده‌ای، اظهار داشت: عمده حوادث ترافیکی در بنادر ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، علی‌اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نشست ستاد HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران این سازمان، همچنین بر تقدم فرهنگ سازی بر اقدامات نظارتی و در راستای توسعه ایمنی و کاهش حوادث بندری تاکید کرد و گفت: حتی ابزاری چون نظارت حداکثری و قوی نیز کارایی و اثرگذاری توسعه فرهنگ ایمنی در کلیه زیربخش‌های فعال در بنادر را ندارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های سازنده سازمان در راستای ساختارمند کردن مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست در کلیه بنادر کشور و کاهش حوادث ناشی از کار در بنادر، تاکید کرد: برای تدوام روند رو به رشد ارتقای ایمنی در امور بندری و دریایی، باید از تمامی ظرفیت‌های آموزشی و همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز دانش‌بنیان به‌خوبی استفاده کنیم.
مدیرعامل با اشاره به سهم ۸۰ درصدی سوانح بندری در حوزه ترافیک جاده‌ای، اظهار داشت: عمده حوادث ترافیکی در بنادر ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات است که به نظر می‌رسد به سختگیری‌های بیشتری، برای اعمال قوانین و کاهش حوادث، نیاز داریم.
در این نشست همچنین اعضای هیأت عامل سازمان نیز بر غیر مؤثر بودن HSE در برخی عملیات بندری مانند عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای خطرناک؛ تحلیل و آسیب شناسی سوانح بندری به منظور انجام اقدامات اصلاحی؛ سیاست‌گذاری و اولویت‌بندی اهداف مهم در حوزه ایمنی و پدافند غیرعامل و ارائه راهکار برای دستیابی به خوداظهاری دقیق‌تر از بنادر تاکید کردند.
کاهش ۲۰ درصدی حوادث ناشی از کار در بنادر
بنا بر این گزارش، در این نشست همچنین عبداله جعفری، مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست( HSE) در تشریح اهم اقدامات سال گذشته این مدیریت در راستای ارتقای ایمنی و کاهش سوانح بندری از متمرکز کردن ساختار HSE در تمامی بنادر بزرگ بازرگانی کشور خبر داد.
به گفته جعفری، تدوین نظام‌نامه جامع HSE؛ درج الزامات ایمنی، بهداشت و محیط زیست در قراردادهای راهبری و سرمایه‌گذاری و تدوین شیوه جدید برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریت بهینه و استفاده از ظرفیت‌های آموزشی بنادر و ستاد، از دیگر اقدامات در راستای توسعه ایمنی بنادر قلمداد می‌شود.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست( HSE) سازمان بنادر و دریانوردی از کاهش ۲۰ درصدی مجموع حوادث ناشی از کار در بنادر خبر داد و گفت: طی یک سال گذشته و در دوره جدید مدیریت HSE در سازمان بنادر، علاوه کاهش ۱۳ درصدی تعداد آتش‌سوزی‌ها، شاخص ایمنی بندری، بر اساس اعلام در جشنواره شهید رجایی، ۲۴ درصد رشد داشته است.
جعفری با اشاره به تداوم ساخت و تحویل خودروهای آتش‌نشانی پیشرفته در بنادر در سال جاری و انسجام بخشی در هدف‌گذاری تهیه نقشه راه در برنامه‌های اختصاصی و عملیاتی، خاطر نشان کرد: برآوردها و مطالعات نشان می‌دهد عمده حوادث بندری به میزان ۳۰ درصد در اسکله‌ها صورت می‌گیرد که با آسیب‌شناسی در این زمینه، درصد اجرای فرایند بهبود هستیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari