در ۱۰۰ روز آغازین امسال با تحویل ۵ میلیون و ۱۵ هزار تن گندم از کشاورزان این عدد نسبت به سال گذشته، یک میلیون و ۱۰۷ هزار تن افزایش داشته است.
به گزارش خبرنگار مهر، گندم محصولی استراتژیک در بخش امنیت غذایی جهان بوده و از این رو برای حمایت از گندم کاران دولت‌ها مبادرت به خرید تضمینی این محصول می‌کنند. این امر در ایران مستثنا نبوده و با تعیین قیمت گندم در ابتدای سال زراعی آن (شهریور هر سال) محصولات از سوی دولت خریداری و در بین خبازی‌ها و کارخانجات صنعتی فعال در حوزه تولید محصولاتی مانند انواع کیک و بیسکویت، ماکارونی و… توزیع می‌شود. بخش اعظمی از گندم‌های خریداری شده در بخش پخت نان هزینه شده (۹ تا ۱۱ میلیون تن) می‌شود و به دلیل یارانه بالای این بخش بار سنگینی بر دوش دولت‌ها خواهد بود.
امسال با توجه به کسری بودجه دولت و از سوی دیگر نرخ تورم موجود کشور گندم کاران خواهان تغییر قیمت گندم پیش از سال زراعی بوده از این رو طی مذاکرات بین گندم کاران، نمایندگان خانه ملت و وزارت جهاد کشاورزی، شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی تشکیل و عددی که برای خرید تضمینی قیمت گندم از سوی رئیس شورا اعلام و ابلاغ شد ۱۵ هزار تومان بود. فعالان این حوزه با اعلام نارضایتی خود از قیمت تعیین شده عنوان کردند سال آینده محصول دیگری کشت خواهند کرد علاوه بر اینکه محصولات امسال را به دامداران یا دلالان خواهند فروخت. با این وجود دولت هنوز تغییری در قیمت اعلامی نداده است ضمن اینکه برخی کشاورزان عنوان می‌کنند قیمت پرداخت شده برای هر کیلو گندم مبلغ ۱۱ هزار تومان است.
بر اساس گزارش ۱۰۰ روزه عملیات سراسری خرید گندم از کشاورزان کشور، از اول فروردین تا هفتم تیر سال جاری (پایان هفته گذشته) بیش از ۵ میلیون تن گندم در قالب ۸۸۹ هزار محموله به صورت تضمینی از ۳۰۹ هزار کشاورز در سراسر کشور خریداری شد. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، میزان خرید گندم در ۱۰۰ روز آغازین امسال با تحویل ۵ میلیون و ۱۵ هزار تن گندم از کشاورزان که نسبت به سال گذشته، یک میلیون و ۱۰۷ هزار تن افزایش داشته، از رشد بیش از ۲۸ درصدی برخوردار بوده و با واریز ۵۰ هزار و ۵۵۵ میلیارد تومان پول تحویل گندم به حساب کشاورزان، بیش از ۶۷ درصد از مطالبات گندم کاران پرداخت شده است.
در این راستا، به ترتیب استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۷۱۵ هزار تن، فارس با ۸۰۸ هزار تن، گلستان با ۴۹۸ هزار تن، ایلام با ۲۹۰ هزار تن، خراسان رضوی با ۲۵۲ هزار تن، کرمان با ۲۴۱ هزار تن و کرمانشاه با ۱۶۶ هزار تن بیشترین مقدار خرید گندم را داشته‌اند. همچنین به ترتیب استان‌های فارس با ۴۱۱ هزار تن، خوزستان با ۳۶۰ هزار تن، ایلام با ۱۱۸ هزار تن، بوشهر با ۱۰۲ هزار تن، لرستان با ۸۴ هزار تن و کرمانشاه و کرمان هر یک با ۷۷ هزار تن، بالاترین میزان افزایش خرید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند.
این گزارش می‌افزاید؛ به ترتیب استان‌های بوشهر و یزد هر یک با بیش از ۵.۵ برابر، لرستان با بیش از ۲.۵ برابر، کهگیلویه و بویراحمد با حدود ۲.۵ برابر، فارس با بیش از ۲ برابر و سیستان و بلوچستان با حدود ۲ برابر، بیشترین میزان رشد خرید را نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند.
بنابراین گزارش، در ۱۰۰ روز نخست امسال، بیش از دوسوم مطالبات کشاورزان سراسر کشور پرداخت شده است که در این میان، به ترتیب کشاورزان استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، کرمان، قم، بوشهر، سیستان و بلوچستان، ایلام و گلستان، از ۷۳ تا ۷۷ درصد مطالبات خود را دریافت کرده‌اند.
گفتنی است؛ عملیات خرید تضمینی گندم که در استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور به تازگی آغاز شده است، در بسیاری از استان‌های کشور همچنان ادامه دارد و همزمان، فرآیند گسترده واریز مطالبات کشاورزان از طریق مبادی مربوطه در دست پیگیری است تا نسبت به پرداخت پول خرید گندم از این عزیزان در کمترین زمان ممکن اقدام شود.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari