احسان دشتیانه تاکید می‌کند، نظام قیمت‌گذاری دستوری به دلیل انحراف در تخصیص بهینه منابع نه تنها به کاهش تورم و حمایت از مصرف‌کنندگان منجر نمی‌شود، بلکه به تولید، صادرات، بازار و کلیت اقتصاد آسیب جدی می‌زند و اعتماد مردم را نسبت به بازار سرمایه کاهش می‌دهد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از کالا خبر، احسان دشتیانه عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری برخلاف تصور حامیان آن به هیچ وجه منجر به کاهش قیمت نمی‌شود، بلکه بیشترین آسیب را به مصرف کننده نیز تحمیل می‌کند، گفت: قیمت‌گذاری دستوری نه تنها باعث کاهش تورم نمی‌شود، بلکه افزایش تورم را به دنبال دارد، چون سود را از تولیدکننده به واسطه منتقل و سرعت چرخش پول کاذب در اختیار واسطه‌ها را افزایش می‌دهد.
وی افزود: انتقال سود به واسطه‌ها و قیمت‌گذاری غیرواقعی، باعث ایجاد تقاضای کاذب در بازار شده و قیمت‌های به مراتب بالاتری را در بازار شکل می‌دهد. همین تورم ناشی از تقاضای کاذب نیز کم کم در اقتصاد، خود را تبدیل به تورم جا افتاده می کند که بسیار آسیب زننده است.
دشتیانه خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی افرادی که نیاز به کالایی ندارند به دلیل قیمت‌های پایین و غیرواقعی و ماهیت سرمایه‌ای بودن کالاها اقدام به خرید می‌کنند که همین موضوع به تورم دامن می‌زند؛ مثال بارز و ساده این جریان، بازار خودرو است.
وی گفت: تجربه قیمت‌گذاری دستوری نشان می‌دهد که اگر شما خودروی بسیار بی‌کیفیت را هم زیر قیمت به بازار عرضه کنید، چندین برابر خرید بهترین خودروی دنیا که فروش آن با قیمت واقعی است، صف تشکیل می‌شود، چون برای خرید کالای ارزان افرادی که به آن کالا نیاز ندارند هم صف می‌بندند و این تقاضای غیرواقعی کل بازار و صنعت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
به گفته این عضو شورای عالی بورس، قیمت‌گذاری دستوری به تولید، صادرات و بازار سرمایه آسیب می‌زند و نه تنها اعتماد مردم را نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه سلب می‌کند، بلکه باعث می‌شود سرمایه‌ها به سمت دارایی های غیرمولد که امن‌تر بوده و دولت کمتر در آن‌ها دخالت می‌کند سوق دهد. در مجموع باید تاکید کنم قیمت‌گذاری دستوری در همه ابعاد برای اقتصاد مضر است.
بورس کالا پیشران بازار سرمایه است
وی خاطرنشان کرد: بورس کالا مامن تامین مواد اولیه و فروش محصول‌ها است. تبلور قانون توسعه ابزارهای مالی در تشکیل و راه‌اندازی بورس کالا متجلی شده و بورس کالا امروز پیشران بازار سرمایه است؛ به طوریکه تمامی اهالی بازار سرمایه، سهامداران و تولیدکنندگان نگاهشان به تابلوی بورس کالاست، چراکه بورس کالا یک سیستم و ساختار شفاف برای ارائه کالا و خدمات ارائه می‌دهد.
دشتیانه تصریح کرد: به طور ویژه در فضاهایی که رانت قابل توجهی در تامین مواد اولیه وجود داشت، شفافیت و عرضه در بورس کالا باعث می‌شود هزینه مبادلات و قیمت مواد مصرفی کارخانه‌ها کاهش یافته، مبادله‌های مستقیم صورت گرفته و واسطه‌گری‌های کاذب و بی‌علت و بی‌ریشه حذف شود.
عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار در پایان توسعه بورس کالا را عامل رشد اقتصادی دانست و یادآور شد: هر چه دامنه عرضه انواع کالا و محصول در بورس کالا وسیع‌تر شود، بازار سرمایه تقویت و به تبع آن، شفافیت در اقتصاد تقویت می‌شود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari