بررسی معاملات هفتگی بازار قراردادهای آتی در بورس کالای ایران نشان می‌دهد ۶۰ هزار و ۴۷۲ قرارداد به ارزش بیش از ۶۵۵ میلیارد تومان در هفته منتهی به ۱۶ تیر منعقد شد که نسبت به دو هفته قبل رشد ۹۳ درصدی در حجم و ۵۵ درصدی در ارزش داشت. قرارداد آتی زعفران به لحاظ حجم و قرارداد آتی واحدهای صندوق طلا به لحاظ ارزش معاملات در رتبه نخست بازار قراردادهای آتی ایستادند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از کالاخبر، ۶۰ هزار و ۴۷۲ قرارداد آتی به ارزش بیش از ۶۵۵ میلیارد تومان در بازار مشتقه در هفته منتهی به ۱۶ تیر منعقد شد. بیشترین سهم معاملات بازار قراردادهای آتی به لحاظ حجم متعلق به زعفران با ۴۳ هزار و ۸۰۰ قرارداد به ارزش بیش از ۲۰۷ میلیارد تومان برای ۳ موعد تحویلی تیر، شهریور و آبان ۱۴۰۲ بود.
از سوی دیگر بیشترین سهم معاملات بازار قراردادهای آتی به لحاظ ارزش متعلق به صندوق طلا با ۱۵ هزار و ۱۸۶ قرارداد به ارزش بیش از ۴۴۲ میلیارد تومان بود. این تعداد قرارداد در ۶ موعد تحویلی مرداد، مهر، آذر و بهمن ۱۴۰۲ و فروردین و خرداد ۱۴۰۳ در هفته منتهی به ۹ تیر منعقد شد.
شمش طلا نیز شاهد انعقاد یک هزار و ۱۱۵ قرارداد به ارزش بیش از ۳ میلیارد و ۶۱۶ میلیون تومان در ۳ موعد تحویل ۱۷ تیر و ۳۱ تیر و ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ بود.
نقره هم با انعقاد ۳۷۱ قرارداد به ارزش یک میلیارد و ۶۰۷ میلیون تومان در ۳ موعد تحویلی شهریور، آذر و اسفند ۱۴۰۲ روبه رو بود.
سهم صندوق طلا از حجم معاملات ۲۵ درصد و از ارزش ۶۷ درصد بود؛ به این ترتیب صندوق طلا به لحاظ حجم در جایگاه دوم و از نظر ارزش در جایگاه نخست ایستاد.
زعفران با سهم ۷۲ درصدی در حجم و ۳۲ درصدی از ارزش کل معاملات قراردادهای آتی از نظر حجم در جایگاه نخست ایستاد اما به لحاظ ارزشی بعد از صندوق طلا در رتبه دوم جای گرفت.
سهم شمش طلا از حجم معاملات ۲ درصد و از ارزش یک درصد بود و این دارایی در هر دو بخش سوم شد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari