قانعی گفت: با پایش مستمر و افزایش بیش از ۴۰ درصدی عمر متوسط پمپ‌های درون‌چاهی در این منطقه از چند سال گذشته تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در این شرکت صرفه‌جویی شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، علیرضا قانعی مدیر منطقه عملیاتی بهرگان شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: در ارتباط با تولید صیانتی از مخازن نفت و گاز و بکارگیری بهینه تجهیزات، بررسی اثر پایش مستمر پارامترهای عملیاتی بر طول عمر پمپ‌های درون‌چاهی (ESP) میادین بهرگان، در دستور کار قرار گرفت و با توجه به ارزیابی‌های انجام شده این میزان با افزایش بیش از ۴۰ درصدی به ۴۰ ماه رسیده که دستاورد قابل تأملی حتی در مقیاس بین‌المللی است.
وی گفت: از سوی دیگر با در نظر گرفتن میانگین دو ماهه زمان تعویض هر پمپ از زمان سوختن تا استارت پمپ جدید و میانگین تولید ۱۵۰۰ بشکه در روز برای هر چاه پمپی، تولید ذخیره شده حاصل از عدم از سرویس خارج شدن چاه‌ها حدود ۲.۵ میلیون بشکه بوده است.
به گفته قانعی، زمان صرف نشده برای جابجایی و استقرار دکل به منظور تعویض پمپ و موتورها، جهت حفر چاه‌های جدید یا Workover بسیار مهم است. بر این اساس به دلیل عدم تعویض پمپ و موتور این ۲۸ حلقه چاه به عملیات‌های دیگری اختصاص یافته که دست‌کم چند صد میلیون دلار بهره اقتصادی در پی داشته است.
مدیر منطقه عملیاتی بهرگان در مورد مهمترین علل افزایش عمر پمپ و موتور در این منطقه گفت: پایش مستمر و روزانه پارامترهای سرچاهی، پایش روزانه آمپر و دمای موتور، ایجاد بانک اطلاعاتی و نرم‌افزار پایش چاه‌ها (Access) و استفاده درست از داده‌های جمع‌آوری شده، در نظرگیری و استفاده از داده‌های دبی بحرانی چاه‌ها در طراحی پمپ و موتور به منظور کنترل آبدهی، تست منظم تولید ماهیانه چاه‌ها، انجام تست‌های آزمایشگاهی به شکل ماهیانه و در صورت لزوم هفتگی از مهمترین دلایل این موضوع است. همچنین فشارسنجی‌های منظم چاه‌ها و تحلیل و آنالیز نتایج حاصله آن و استفاده از این نتایج در طراحی و انتخاب پمپ و موتور، کنترل تعداد خاموش/روشن شدن پمپ، طراحی پمپ بر اساس Match شدن اطلاعات مخزن و چاه و تعامل سازنده با سکوها و اقدامات فنی به موقع در جهت کنترل و بهبود شرایط در این زمینه بسیار مؤثر بوده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari