عقب نشینی سرمایه‌گذاران دلیل کاهش حجم معاملات
بورس نیوز:
عباس ابراهیمی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص کم فروغ بودن معاملات روز‌های اخیر بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز اظهار کرد: سرمایه یکی از فاکتور‌های مهم برای ارزش‌گذاری و تصمیمات سرمایه‌گذاری برای تمامی بازار‌ها به‌خصوص بازار سرمایه قیمت دلار است. دولت سعی می‌کند افزایش نرخ دلار را که یکی از نشانه‌های افزایش نقدینگی کشور است، از طریق اخبار سیاسی و عرضه حاصل از فروش نفت کنترل کند. حالا به دلیل توقف نرخ دلار و ابهامی که سرمایه‌گذاران در تثبیت این نرخ دارند فضای سرمایه‌گذاری به سمت تاریکی موقت رفته و باعث کاهش معاملات شده و فضای مه آلودی را به وجود آورده است.
وی در این باره افزود: در حال حاضر تمام سرمایه‌گذاران دست نگه داشته‌اند که این خود حجم معاملات را به شدت پایین آورده است. از طرفی دولت برای جبران کسری بودجه راهی به غیر از چاپ پول و افزایش نقدینگی را انتخاب کرده تا بیش از این باعث افزایش تورم نشود. 
کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: دولت با افزایش نرخ خوراک در نظر دارد کمی از کسری بودجه خود را جبران کند. در نتیجه این تصمیم دولت باعث می‌شود که صنایعی مانند اوره و متانول دچار چالش شوند. دراین‌خصوص باید منتظر برنامه دولت برای بهبود این صنایع باشیم.
هر چقدر تصمیمات، خلق‌الساعه باشد فضای بازار در خرید و فروش به سمت شایعات پیش می‌رود. به نظر من با رونق بازار آپشن‌ها و دوطرفه کردن بازار هم جذابیت جدیدی برای بازار سرمایه ایجاد می‌کند و می‌توان نقدینگی را حفظ کرد که این نقدینگی به بازار‌های موازی کشیده نشود و نیز اینکه سرمایه‌گذاران از این ابزار استفاده می‌کنند تا ریسک خود را کنترل کنند.
وی با اشاره به پیش‌بینی خود از شاخص بیان کرد: برای شاخص و بازار سرمایه ریزش یا رشد شارپی را پیش‌بینی نمی‌کنم و به نظرم تا پایان برگزاری مجامع بازار سایدی را داشته باشیم. 
ابراهیمی در خصوص عضویت ایران در سازمان شانگ‌های گفت: اگر خلاصه بگویم، برای عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های این است که ما در گذشته نیز بین ایران و کشور‌های عضو شانگ‌های بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار تبادلات تجاری برقرار بود. پیش‌بینی می‌شود، با این عضویت، تبادلات تجاری افزایش یابد و افزایش صادرات شرکت‌های داخلی نیز صورت گیرد که این موضوع روی گزارش شرکت‌ها در کدال خود را نشان می‌دهد.

پایان مطلب

source

توسط ecokhabari