سند یادداشت تفاهم همکاری مشترک ایران و مالزی در راستای توسعه و تعمیق روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف کشاورزی به امضا رسید.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در دیدار سیدمجتبی خیام‌نکویی، معاون وزیر جهاد کشاورزی با وزیر کشاورزی مالزی، توسعه و تعمیق روابط دوجانبه در حوزه کشاورزی و انتقال فناوری مورد بررسی و توافق دو طرف قرار گرفت و بر این اساس سند یادداشت تفاهم همکاری‌های مشترک آموزشی و پژوهشی دو کشور به امضا رسید.
ایجاد ایستگاه تحقیقات مشترک میوه‌های گرمسیری و تبادل ژنتیکی این میوه‌ها، فراهم شدن فرصت‌های پژوهشی مشترک در حوزه‌های آبخیزداری، شیلات، باغبانی، آبیاری و حفظ نباتات، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و کارگاه‌های آموزشی مشترک از مهم‌ترین محورهای این سند همکاری است.
سیدمجتبی خیام‌نکویی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه این دیدار گفت: مالزی نیاز به بسیاری از میوه‌ها همچون سیب، کیوی، پرتقال و نارنگی دارد و ما قابلیت صادرات این محصولات به این کشور را داریم.
وی با اذعان بر اینکه با اجرای این تفاهم‌نامه تراز تجاری کشور به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت، افزود: مالزی تجربیات خوبی را در بحث حلال دارد که قرار شد در این زمینه هم همکاری‌های خیلی نزدیکی داشته باشیم.
همچنین محمد سبو، وزیر کشاورزی مالزی گفت: باید از تجربه و دانش فنی ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه کشت برنج بدون آب و پرورش طیور و خاویار استفاده کنیم.
وی افزود: در چارچوب این توافق نامه باید دامنه مراودات تجاری و خرید و فروش محصولات کشاورزی را توسعه دهیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari