حمیدرضا گنجی گفت: اصول حاکمیت شرکتی در راستای افزایش شفافیت، عدالت و انصاف، پاسخگویی و ارتقا سطح مسئولیت‌پذیری هیأت مدیره است تا در نهایت رابطه شرکت با جامعه را بتواند تنظیم و تحت تاثیر قرار دهد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ( سنا)، حمیدرضا گنجی عضو هیأت علمی گروه حسابداری دانشگاه الزهرا در سومین روز از برگزاری نشست آموزشی دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، اظهار کرد: حاکمیت شرکتی ساختاری است که شرکت‌ها رفتارشان را براساس آن شکل می‌دهند، منظور از ساختار مجموعه‌ای از قوانین، مقرارات، دستورالعمل‌ها، افراد و … است.
او افزود: شرکت‌ها می‌بایست هدفی داشته باشند و برای دستیابی به آن هدف برنامه ریزی کنند، روشهای دستیابی را مشخص کنند و در نهایت نظارتی روی آن و عملکرد داشته باشند که چگونه می‌توان به آن اهداف رسید.
او گفت: در راستای این اهداف شرکت‌ها با ذینفعان متعددی از جمله مدیریت ( وظیفه اجرایی)، هیئت مدیره (وظیفه نظارتی)، سهامداران (مالکیت)، اعتبار دهندگان (تامین مالی) و سایر ذینفعان مواجه خواهند بود.
عضو هیأت علمی گروه حسابداری دانشگاه الزهرا بیان کرد: اصول حاکمیت شرکتی در راستای افزایش شفافیت، عدالت و انصاف، پاسخگویی و ارتقا سطح مسئولیت‌پذیری هیأت مدیره است تا در نهایت رابطه شرکت با جامعه را بتواند تنظیم و تحت تاثیر قرار دهد.
گنجی تاکید کرد: موضوع مذکور دو مسئله را در حوزه حاکمیت شرکتی مطرح می‌کند، نخست مسأله نمایندگی است که در راستای امانتداری و رعایت الزامات به منظور کاهش فاصله بین مالکیت‌ با مدیریت پاسخگویی و اطمینان بخشی باید وجود داشته باشد که برای ایفای این امر نیاز به حل مسئله دوم، شایسته سالاری و انتخاب افراد واجد صلاحیت و تخصص در شرکتها است تا ایجاد ارزش و پایداری حاصل شود.
عضو هیأت علمی گروه حسابداری دانشگاه الزهرا در پایان تصریح کرد: ورژن دوم دستور العمل حاکمیتی شرکتی در آذر ماه سال ۱۴۰۱ ابلاغ و لازم‌الاجرا شد، در حال حاضر این دستورالعمل در ۴۳ ماده، ۲۸ تبصره و ۶ فصل موضوعاتی را مطرح کرده که جدیدترین فصل آن مربوط به فصل ۶ ( گزارشگری پایداری) است که از اصلاحات ۲۰۲۳ اصول حاکمیت شرکتی oecd هم می باشد و مهم ترین فصل نیز به لحاظ اهمیت موضوعی، تعداد مواد، تکالیف و تبصره هایی که دارد مربوط به فصل ۳ (هیئت مدیره و مدیرعامل) می‌شود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari