مطهره محمودآقائی کارشناس مدیریت نظارت بر ناشران اظهار کرد: به دنبال سیاست‌های سازمان بورس مبنی بر ارتقای شفافیت اطلاعاتی ناشران و با بروزرسانی دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشران ثبت شده نزد سازمان و سایر قوانین و مقررات مربوطه، بازخوردهای ارسال شده از فعالان بازار و ناشران اوراق بهادار طی سال‌های اخیر و همچنین تکالیف ابلاغی به ناشران از قبیل افشای ارائه جدول حساسیت سود (زیان) هر سهم و … موجب تهیه فرمت نمونه گزارش تفسیری مدیریت شد.
مطهره محمودآقائی کارشناس مدیریت نظارت بر ناشران با اشاره به ابلاغ گزارش تفسیری مدیریت به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: بر اساس تبصره ۸ ماده ۷ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان، ناشر پذیرفته شده در بورس و فرابورس مکلف به افشای گزارش تفسیری مدیریت در مقاطع میان‌دوره‌ای ۳، ۶ و ۹ ماهه و سالانه است و در این راستا ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت و راهنمای بکارگیری آن طی ابلاغیه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۰۵ و اصلاحیه مورخ ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ به ناشران ابلاغ شد.
محمودآقائی با اشاره به اینکه فرمت نمونه گزارش تفسیری مدیریت برای اولین بار تهیه و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۰۱ به ناشران ابلاغ شد، عنوان کرد: از آنجایی که صورت‌های مالی تمام اطلاعات مورد نیاز استفاده‌کنندگان به منظور اتخاذ تصمیمات اقتصادی را فراهم نمی‌کند موجب تهیه گزارش تفسیری مدیریت توسط ناشران شد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه صورت‌های مالی به طور عمده بیانگر آثار مالی رویدادهای گذشته بوده و دربرگیرنده معیارهای غیرمالی عملکرد، یا چشم‌اندازها و برنامه‌های آتی نبوده، نیاز به تهیه گزارش تفسیری مدیریت است.
کارشناس مدیریت نظارت بر ناشران اظهار کرد که گزارش تفسیری مدیریت یک گزارش توصیفی است و زمینه‌ای را برای تفسیر وضعیت مالی، عملکرد مالی و جریان‌های نقدی واحد تجاری و همچنین فرصتی برای مدیریت جهت تشریح اهداف و راهبردهای خود جهت دست‌یابی به اهداف فراهم می‌کند.
محمودآقائی تاکید کرد؛ گزارش تفسیری مدیریت، یک عنصر مهم در اطلاع‌رسانی به بازار سرمایه و متمم و مکمل صورت‌های مالی است و ارائه آن همراه با صورت‌های مالی منجر به تصمیم‌گیری بهتر استفاده‌کنندگان درباره تامین منابع برای واحد تجاری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: به دنبال سیاست‌های سازمان بورس مبنی بر ارتقای شفافیت اطلاعاتی ناشران و با بروزرسانی دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشران ثبت شده نزد سازمان و سایر قوانین و مقررات مربوطه، بازخوردهای ارسال شده از فعالان بازار و ناشران اوراق بهادار طی سال‌های اخیر و همچنین تکالیف ابلاغی به ناشران از قبیل افشای ارائه جدول حساسیت سود (زیان) هر سهم و … موجب تهیه فرمت نمونه گزارش تفسیری مدیریت شد.
محمود آقائی اعلام کرد: یکسان سازی فرمت گزارش تفسیری مدیریت ناشران موجب افزایش قابلیت مقایسه اطلاعات و مرتفع شدن نیاز سرمایه‌گذاران، سهامداران و استفاده بهینه‌تر از اطلاعات ناشران خواهد شد.
کارشناس مدیریت نظارت بر ناشران در ادامه اظهار کرد: یکی از موارد مهمی که طی سال‌ها مغفول مانده بود، افشای خالص آثار کمی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری و مراودات شرکت‌ها با دولت بر نتایج عملکرد شرکت‌ها بوده است که در راستای مرتفع کردن این موضوع و همچنین رعایت افشا از بابت اجرای بند ۵ قسمت د تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، سرفصلی تحت عنوان مراودات شرکت با دولت و نهادهای وابسته با دولت در نمونه گزارش تهیه شده گنجانده شده است.
وی گفت: شرکت‌هایی که مکلف به ارائه خدمات و کالا به قیمت تکلیفی هستند باید در جداول تعبیه شده از قبیل آثار ناشی از قیمت‌گذاری دستوری(تکلیفی)، وضعیت پرداخت‌های به دولت و وضعیت مطالبات از دولت در فرمت نمونه را به نحو مقتضی تکمیل و ارائه کنند تا میزان سهم دولت در هر مقطع سه ماهه مشخص شود.
کارشناس مدیریت نظارت بر ناشران در پایان بیان کرد: این نمونه گزارش تفسیری مدیریت شامل حداقل افشای اطلاعات است و فعالان بازار و ناشران اوراق بهادار می‌توانند جهت بروزرسانی سالانه این نمونه نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کنند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari