بازارهای چهارگانه بورس انرژی ایران در هفته نخست مرداد ماه میزبان داد و ستد انواع فرآورده هیدروکربوری به ارزش ۳ هزار و ۳۵۶ میلیارد تومان بود.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از بورس انرژی ایران، در ۵ روز معاملاتی هفته گذشته ۳۰۱ معامله در دو رینگ داخلی و بین‌الملل بورس انرژی ایران به ثبت رسید.
رینگ بین‌الملل بورس انرژی در این مدت میزبان معاملاتی به ارزش بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که «گاز مایع»، «ته‌مانده برج تقطیر»، «ریفورمیت»، «برش سی ۷ سی ۹» و «پنتان» بیشترین ارزش را به خود اختصاص دادند.
از سوی دیگر صدرنشینی ارزش معاملات در رینگ داخلی متعلق به «نفت سفید»، «میعانات گازی»، «آیزوریسایکل»، «سبد پایه» و «ته‌مانده برج تقطیر» بود و مجموع ارزش معاملات این رینگ به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزون شد.
در هفته نخست مرداد ماه ۶ میلیون کیلو وات ساعت برق سبز در قالب برق فیزیکی و افزون بر ۱۷ میلیون کیلووات ساعت در قالب اوراق سلف میان نیروگاه‌های تجدیدپذیر و صنایع مورد داد و ستد قرار گرفت تا مجموع ارزش تالار برق سبز به بیش از ۷۱۰ میلیارد ریال برسد.
همچنین ارزش دلاری مبادله ۲ هزار گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در هفته گذشته به ۱۳۰ هزار دلار رسید.
عرضه‌کنندگان برتر
در هفته معاملاتی منتهی به ۴ مرداد ماه، «شرکت ملی گاز ایران» عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده در بورس انرژی ایران را از آن خود کرد و «نفت ستاره خلیج فارس» در دومین جایگاه عرضه‌کنندگان بزرگ قرار گرفت. «شرکت پالایش نفت تبریز» سومین عرضه‌کننده بورس انرژی لقب گرفت و «پالایش نفت آبادان»، «پالایش نفت شیراز»، «پتروشیمی بوعلی سینا»، «شرکت ملی نفت ایران»، «پالایش نفت کرمانشاه»، «پالایش نفت اصفهان» و «نفت ایرانول» به ترتیب تکمیل‌گر فهرست ۱۰ عرضه‌کننده برتر بورس انرژی شدند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari