وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان از تاسیس و شروع به‌کار یک بانک و بیمه مشترک بین ایران و سوریه با شراکت طرف سوری خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از وزارت اقتصاد، «سید احسان خاندوزی» در پایان دیدار با «محمد سامر الخلیل» وزیر اقتصاد و تجارت و «ایاد الخطیب» وزیر ارتباطات و فناوری جمهوری سوریه، در جمع خبرنگاران افزود: طی نزدیک به دو ماه و نیم اخیر و پس از سفر مهم رئیس جمهور به دمشق و توافقات کلیدی انجام شده در حوزه ارتقای روابط اقتصادی بین ایران و سوریه، پیشرفت‌های چشمگیری در نهادسازی بین دو کشور رخ داد که شاید برای چندین سال، قفل بر آن باقی مانده بود و بعد از سفر مذکور و استقبال گرم رئیس جمهور سوریه از آیت‌الله رییسی، این قفل گشوده شد.
وی گفت: با توجه به اراده دو کشور برای افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری بین ایران و سوریه، ما نیازمند این بودیم که تجار و سرمایه گذاران ایرانی بتوانند از خدمات بیمه‌ای در سوریه به شکل ویژه‌ای استفاده کرده و همچنین از سهولت بیشتری در امر نقل و انتقالات مالی و بانکی در این کشور برخوردار شوند.
خاندوزی بیان‌داشت: این دو اتفاق مبارک هم اکنون رخ داده است و من امروز به‌طور رسمی اعلام می‌کنم که ما شاهد به ثمر نشستن تلاش‌های انجام شده، هم در زمینه تاسیس یک شرکت بیمه مشترک با حضور کنسرسیومی از شرکت‌های بیمه ایرانی و البته با شراکت طرف سوری و نیز تأسیس یک بانک مشترک به نسبت سهامداری ۶۰ درصد طرف ایرانی و ۴۰ درصد طرف سوری هستیم و امروز این دو نهاد جدید به عنوان دو موتور محرک سرمایه‌گذاری بین ایران و سوریه مجوز فعالیت گرفته و شروع به‌کار کردند.
وی افزود: در این زمینه لازم است از تلاش‌های سفیر جمهوری اسلامی در دمشق و دستگاه‌های مرتبط در کشور مثل بانک مرکزی و نیز همکاران ما در وزارت اقتصاد به‌خاطر نقش مهمی که داشتند تشکر کنم.
وزیر اقتصاد ابراز اتمیدواری کرد: با همکاری بیشتر دو کشور به‌ویژه در حوزه‌های مالیاتی و گمرکی و نیز سرمایه‌گذاری‌هایی که شرکت‌های ایرانی از این پس در سوریه انجام خواهند داد، شاهد این باشیم که فصل جدیدی از روابط و مناسبات اقتصادی بین دو کشور رقم بخورد.
خاندوزی ادامه‌داد: بازار سوریه چه در حوزه تجارت و چه سرمایه‌گذاری، بسیار بکر است و فرصت بسیار عالی را در اختیار شرکت‌ها، تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی قرار می‌دهد.
وی افزود: سهولت استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فرصت‌های تجارت در بازار سوریه با توجه به توافقات انجام شده، می‌تواند برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی جذاب باشد، قدرت صادراتی و ارز آوری آنها را افزایش داده و نفوذ آنها را در کشورهای همسایه و منطقه بالا ببرد.
وزیر اقتصاد کشورمان یادآور شد: البته ما هم آماده پذیرش سرمایه‌گذاران و تجار و سوری برای فرصت‌هایی که که از نظر آنها جذابیت دارد هستیم.
وی تأکید کرد: به نظر می‌رسد نهادسازی حوزه مالی و بیمه‌ای، به عنوان مقدمه لازم و واجب برای پیشبرد اهداف تجاری و سرمایه‌گذاری، می‌تواند خبر خوبی برای فعالان اقتصادی ما به شمار بیاید.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari