به گزارش بورس نیوز، جواد اوجی، وزیر نفت اظهار کرد: یک خبر خیلی خوب در رابطه با آغاز عملیات بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی دارم. در هفته‌های آتی با حضور رئیس جمهور آماده بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی هستیم. این فاز آخرین فاز دریایی پارس جنوبی است و صفر تا صد این فاز نیز در دولت سیزدهم انجام شده است. نسبت به برنامه سه سال زودتر به بهره برداری رسیده است. ان شاءالله بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون مترمکعب در روز از هفته‌های آتی بهره برداری خواهیم داشت.
وی افزود: میادین مشترکی در خلیج فارس با کشور‌های همسایه داریم. در همه نیز با تفاهم بهره برداری داریم. در رابطه با میدان آرش نیز به کشور همسایه کویت اعلام کردیم که آماده هستیم مانند سایر میادین مشترک کار را شروع کنیم، حتی به صورت یکپارچه و مشترک نیز حاضر هستیم کار را پیش ببریم. این را حق خود می‌دانیم. اگر کشور همسایه نیز دوست ندارد در این زمینه همکاری کند ما تکلیف خود را می‌دانیم و ذره‌ای نیز از حق خود کوتاه نخواهیم آمد.
وزیر نفت درباره آخرین اقدامات انجام شده برای ادغام کارت‌های سوخت با کارت‌های بانکی، بیان کرد: کارت سوخت بانکی را به صورت پایلوت در یکی از جایگاه‌ها انجام دادیم، اما نیاز به یک زیرساخت گسترده‌ای در کشور دارد. فقط مجموعه وزارت نفت در این حوزه مسئولیت ندارد، بلکه شبکه بانکی و وزارت اقتصاد نیز باید پای کار بیایند. این امر در قیمت بنزین هیچ تاثیری ندارد. بلکه کار را برای هموطنان ما تسهیل می‌کند. این کار را به صورت پایلوت شروع کردیم، منتظر هستیم سایر دستگاه‌ها نیز پای کار بیایند تا زیرساخت آن در سراسر کشور فراهم شود.
وی همچنین درخصوص اقدامات صورت گرفته برای جمع شدن گاز‌های مشعل به منظور جلوگیری از هدر رفت ثروت ملی، ادامه داد: خوشبختانه در دولت سیزدهم اقدامات خوبی را برای جمع آوری گاز‌های مشعل شروع کردیم. این گاز‌ها شامل هم گاز همراه تولید نفت و هم گاز پالایشگاه‌های گازی می‌شود. ما هیچ گونه پروژه گاز‌های مشعل بی تکلیف نداریم. در همه موارد برنامه ریزی کردیم. قرارداد نوشتیم. خوشبختانه در این مدت نیز دو بهره برداری پروژه در این حوزه داشتیم که یکی از آن‌ها با حضور رئیس جمهور بود. ان شاءالله بابرنامه ریزی که وزارت نفت انجام داده، بنا داریم تا پایان این دولت گاز‌های مشعل در میادین را جمع آوری کنیم.

source

توسط ecokhabari