رئیس اداره میز صنعت و رتبه بندی ناشران سازمان بورس با اعلام معیارهای انتخاب برترین ناشران بازار سرمایه برای عملکرد سال ۱۴۰۱، از برگزاری دومین همایش ناشران برتر در روز یکشنبه ۲۲ مرداد ماه جاری خبر داد.
امیر طایفه ابراهیمی در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، با اشاره به برگزاری دومین همایش ناشران برتر در روز یکشنبه ۲۲ مرداد ماه جاری گفت: با توجه به تغییر دستورالعمل افشا در سال ۱۳۹۶ و حذف پیش بینی درآمد هر سهم، موضوع رتبه بندی ناشران اوراق بهادار متوقف شد.
رئیس اداره میز صنعت و رتبه بندی ناشران سازمان بورس افزود: با عنایت به اهمیت ویژه رتبه بندی ناشران و تقاضای فعالین بازار سرمایه مبنی بر راه اندازی مجدد رتبه بندی ناشران، این موضوع به عنوان یکی از وظایف اداره میزهای صنعت و رتبه بندی ناشران مورد تصویب قرار گرفت.
وی عنوان کرد: اهمیت رتبه بندی ناشران از آنجا است که شفافیت هرچه بیشتر عملکرد ناشران سبب افزایش آگاهی سهامداران و فعالین بازار سرمایه از میزان رعایت ضوابط و دستورالعمل و قوانین و مقررات توسط ناشران اوراق بهادار و ایجاد فضای رقابتی از حیث شفافیت و پاسخگویی بیشتر ناشران اوراق بهادار به سهامداران می ‌شود.
به گفته وی، اداره میزهای صنعت و رتبه بندی ناشران سازمان بورس، تصمیم به رتبه بندی ناشران بر مبنای ۳ معیار کلیدی شفافیت اطلاعاتی، حاکمیت شرکتی و توسعه بازار سرمایه با هدف انتشار لیست رتبه بندی ناشران اوراق بهادار بصورت دوره ای کرد که پیش بینی می شود تحقق این امر منجر به افزایش شفافیت و پیشگیری از وقوع تخلفات در بازار سرمایه شود.
وی ادامه داد: جهت تحقق این هدف، پیش نویس دستورالعمل امتیاز دهی به ناشران اوراق بهادار در سال ۱۴۰۱ تهیه و در حال طی کردن مراحل تصویب می باشد.
به گفته ابراهیمی، در دستورالعمل مذکور علاوه به بررسی موارد عدم رعایت قوانین و تخلفات ناشران، تلاش گردیده مشوق هایی برای آن دسته از ناشرانی که نقش بسزایی در رشد و توسعه بازار سرمایه از حیث شفافیت، استفاده ابزارهای مالی نوین، افزایش تولید و سود اقتصادی واحد تجاری دارند در نظر گرفته شود. همچنین تلاش شده است مزایای تشویقی برای ناشران برتر از جمله سهولت در امر پذیرش شرکتهای تابعه، فرایندهای صدور اوراق بدهی و سرمایه ای و معافیت های مالیاتی بیش تر (پس از تصویب در یکی از قوانین بالادستی از جمله برنامه هفتم توسعه) و سایر مزایا در نظر گرفته شود.
رئیس اداره میز صنعت و رتبه بندی ناشران افزود: در همین راستا موضوع تجلیل از ناشران برتر سال ۱۴۰۰ سال گذشته برگزار شد و جهت ایجاد فرهنگ تجلیل از ناشرانی که در امر اطلاع رسانی به موقع و قابل اتکا و حفظ حقوق سهامداران پیش رو بودند برای سال ۱۴۰۱ نیز ادامه می یابد.
به گفته ابراهیمی، طبق برنامه ریزی اولیه انجام شده این همایش در ۲۲ مرداد ماه ۱۴۰۲ در حالی برگزار می‌شود که ارائه اطلاعات به موقع، ارائه اطلاعات قابل اتکا، ارائه گزارش حسابرسی مقبول، نداشتن سابقه تخلفات در یکسال گذشته، پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام، عدم تملک سهام شرکت مادر توسط شرکت های فرعی، عدم عضویت در بیش از ۳ ناشر ثبت شده نزد سازمان و نهادهای مالی بعنوان عضو غیر موظف، حضور عضو غیر موظف مالی در ترکیب هیات مدیره، ارائه اطلاعات زودتر از موعد و افزایش در میزان تولید (برای ناشران تولیدی) و نیز افزایش درامد عملیاتی و سود آوری معیارهای انتخاب ۱۰ ناشر برتر هستند که از آنها تجلیل خواهد شد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari