به گزارش بورس نیوز، هیئت اعزامی این شرکت به کشور چین به ریاست دکتر حسین رفیق دوست عضو هیئت مدیره و معاون امور شرکت‌ها و طرح‌های پتروشیمی فن آوران، موفق به عقد چهار تفاهم نامه همکاری با شرکت‌های چینی در زمینه پروژه‌های توسعه‌ای پتروشیمی فن آوران و شرکت‌های تابعه شد.
رفیق دوست گفت: طی این سفر در راستای اجرای سیاست‌های توسعه پایدار، با هدف اخذ لیسانس و انجام عملیات اجرایی پروژه‌های اتانول فارابی، ونیل استات منومر فن آوران و طرح توسعه این شرکت موسوم به پترو الفین فن آوران، اقدام به عقد ۴ تفاهم نامه همکاری با شرکت‌های چینی گردید.
وی تفاهم نامه پروژه اتانول فارابی را بصورت EPC+F ذکر کرد و با تاکید بر اهمیت تنوع بخشی به محصولات و پرهیز از خام فروشی، از امضای تفاهم نامه همکاری برای پروژه ونیل استات منومر (VAM) فن آوران بصورت EP خبر داد که قرار است کار ساخت آن به شرکت‌های داخلی با تامین اعتبار از محل منابع داخل واگذار گردد.
رفیق دوست با اشاره تاثیر متغیر‌های داخلی و بین المللی نظیر نوسان نرخ خوراک و تحریم‌های بین المللی، تداوم خام فروشی را همراه با ریسک بالا برشمرد و لزوم ورود به عرصه تولیدات ارزشمند پایین دست وتنوع بخشی به تولیدات و توسعه بازار‌های هدف را حائز اهمیت دانست.
امضای دو تفاهم نامه همکاری دیگر با کنسریوم چینی بصورت EPC+F برای واحد‌های متانول، اولفین، پلی پروپیلن (PP) و پلی اتیلن سنگین (HDPE) پروژه پتروالفین فن آوران، از دیگر دستاورد‌های این سفر بود.
 پتروشیمی فن آوران سومین طرح تولید متانول کشور و تنها تامین کننده نیاز بازار‌های هدف داخلی به محصول اسید استیک با عرضه تولیدات خود در بازار‌های داخلی، به عنوان نخستین گام بلند در راستای توسعه زنجیره صنایع پایین دست، ۵۰ درصد خوراک مورد نیاز صنایع MTBE, PET و فرمالین کشور را تامین می‌نماید.
این شرکت برآن است تا در گام دوم جهش توسعه ای، بعنوان یکی از شرکت‌های مطرح در زیر مجموعه تاپیکو، دومین خیز بلند خود را برای توسعه صنایع پایین دست بر مبنای ۵۰ درصد باقی مانده تولیدات خود بردارد و جایگاه خود را در حفظ و پایداری صنعت پتروشیمی بعنوان پیشران اقتصادی در کشور و نیز در عرصه بین المللی تثبیت و ارتقاء بخشد.

source

توسط ecokhabari