افزایش اشتغال تمام‌وقت (۴۴ ساعت و بیشتر) با رسیدن به عدد ۷۱ درصد، افزایش ۱۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمود کریمی‌بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی‌ در برنامه تلویزیونی درباره چگونگی وضعیت اشتغال کشور گفت: در ارائه توضیح کلی درباره وضعیت اشتغال در دولت سیزدهم باید به اطلاعات مراجع آماری در حوزه بازار کار اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین مراجع رسمی اعلام شاخص‌های بازار کار «مرکز آمار ایران» است که با پیمایش‌های فصلی و سالانه آمارهایی همچون نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی در اقشار مختلف همچون زنان، مردان، فارغ‌التحصیلان و… به تفکیک استان‌ها ارائه می‌دهد.
وی یکی دیگر از مراجع آماری برای سنجش وضعیت بازار کار «بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی» و مرجع سوم هم «سامانه رصد ملی اشتغال» دانست و افزود: در دولت سیزدهم به منظور ارائه گزارش شفاف درباره تحقق وعده رئیس‌جمهور مبنی ایجاد سالانه یک میلیون شغل سامانه‌ای تأسیس شده و به صورت شفاف درباره مشاغل ایجاد شده در دولت سیزدهم به مردم گزارش ارائه می‌دهد.
کریمی‌بیرانوند گفت: در سال ۱۴۰۱ دولت سیزدهم موفق شد با همکاری همه نهادهای اجرایی و با همراهی بسیار خوب بخش خصوصی، کارفرمایان و همه عناصر مهم و سازنده بازار کار کمترین نرخ بیکاری در حداقل ۲ دهه اخیر را ثبت کرده و این نرخ را ۹ درصد برساند. همچنین این نرخ در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار ۱۴۰۱ نرخ بیکاری کل حدود یک درصد کاهش پیدا کرد.
معاون وزیر کار همچنین اضافه کرد: نرخ بیکاری زنان و جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال در بهار ۱۴۰۲ به عدد ۸.۱۴ تا ۵.۱۵ رسید که تقریباً یک درصد کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: یک آمار امیدبخش دیگر در این زمینه افزایش اشتغال تمام‌وقت (۴۴ ساعت و بیشتر) است. این شاخص با رسیدن به عدد ۷۱ درصد، افزایش ۱۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که نشان از پایداری اشتغال ایجاد شده در دولت سیزدهم است.
کریمی‌بیرانوند در پاسخ به چرایی بالا بودن نرخ بیکاری زنان و فارغ‌التحصیلان نسبت به نرخ بیکاری کل کشور اظهار کرد: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان و زنان معمولاً ۴ تا ۵ درصد از متوسط نرخ بیکاری کل کشور بالاتر است. تفاوت این نرخ نسبت به نرخ بیکاری کل در دولت‌های گذشته معمولاً به ۶ یا ۷ درصد و بیشتر می‌رسید اما این آمار در دولت مستمراً کاهشی بوده است.
وی افزود: نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال از ۷.۲۷ درصد در سال ۹۷ به ۶.۲۲ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید. نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال از ۶.۱۹ درصد در سال ۹۳ به ۳.۱۶ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید. نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان از ۳.۱۸ در سال ۹۷ به ۹.۱۲ درصد در سال ۱۴۰۱ و در بهار ۱۴۰۲ به ۱.۱۲ رسید. این آمارها بدین معنی است که شاخص‌ها در بازار کار که نشان کیفیت و مشاغل ایجاد شده دارد رو به بهبود است.
معاون اشتغال وزیر کار یکی از چالش‌های سابقه دار بازار کار ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان عنوان و اضافه کرد: ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان در گزارش مرکز آمار ایران در بهار ۱۴۰۲ نیز افزایشی بوده است.
وی با اشاره به این‌که وقتی تعداد بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در یک سال کاری افزایش پیدا کند اولاً نشان‌دهنده «رسمی‌شدن مشاغل غیررسمی» و ثانیاً نشان‌دهنده «پایداری مشاغل ایجاد شده» گفت: در سال ۱۴۰۱ سازمان تأمین اجتماعی ۷۰۰ هزار نفر بیمه‌شده جدید داشته است که این رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.
معاون وزیر کار همچنین افزود: یکی دیگر از شاخص‌هایی که برای بررسی وضعیت بازار کار باید مورد مورد توجه قرار گیرد «نرخ تعدیل نیروی کار» (یا بیمه بیکاری) است که این شاخص هم در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته و از ۲۸۰ هزار نفر به ۲۵۰ هزار نفر رسیده است.
بیرانوند در پاسخ به این سوال که آیا این این افزایش در مشاغل ایجاد شده برای زنان شامل مشاغل خانگی هم می‌شود، پاسخ داد: فقط بیمه‌شده‌های جدید حرف و مشاغل که مستقیماً صاحب شغل مستقل و خویش‌فرما هستند به علاوه «بیمه‌شدگان اجباری» (که شامل افرادی که به وسیله کارفرما خود بیمه می‌شوند، خواهد شد) در این ارزیابی‌ها مورد محاسبه قرار می‌گیرند.
وی متغیر سوم بررسی وضعیت بازار کار را «سامانه رصد اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» دانست و گفت: در ابتدای دولت سیزدهم به منظور ایجاد شفافیت در اشتغال ایجاد و ارائه گزارش مستمر در این‌باره به مردم راه‌اندازی شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari