یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اهمیت ایجاد یک بازار جدید با محوریت حضور بخش خصوصی و کوچک و متوسط اقتصادی در جهت توسعه تجارت نفت خام ایران گفت: ایجاد بازار خرده‌فروشی نفت برای خنثی کردن تحریم‌ها به یک مزیت مهم برای ایران تبدیل شده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از بورس انرژی ایران، حسین نجف‌دولابی بیان کرد: ایران با ایجاد بازار خرده‌فروشی نفت در بورس انرژی می‌تواند این تحریم‌ها را دور بزند. با اجازه دادن به شرکت‌های خرده‌فروشی برای خرید نفت از طریق بورس، ایران می‌تواند جریان ثابت درآمد را تضمین کند و تأثیر تحریم‌ها را خنثی کند. این بازار خرده فروشی فرصت بی‌نظیری را برای سایر کشورها فراهم می‌کند تا به تجارت قانونی با ایران، تقویت روابط اقتصادی و کاهش اثرات نامطلوب تحریم‌ها بپردازند.
او ادامه داد: شفافیت معاملات گواهی سپرده نفت خام و عرضه نفت در بورس انرژی از طریق اوراق گواهی سپرده نفت خام فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌های کوچک فراهم می‌کند. ایران با معرفی گواهی سپرده نفت خام که نشان‌دهنده مالکیت نفت ذخیره شده در بورس انرژی است، شفافیت و سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کند.
این کارشناس اقتصادی گفت: این شفافیت به سرمایه‌گذاران سرمایه کوچک نیز اجازه می‌دهد تا در بازار نفت شرکت کنند و از بازده بالقوه آن بهره‌مند شوند. با دموکراتیک کردن دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های نفتی، ایران می‌تواند طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران را جذب کند و از این طریق پایگاه سرمایه‌گذاران خود را متنوع‌تر کرده و اقتصاد انعطاف‌پذیرتری ایجاد کند. این کارشناس اقتصاد مالی با اشاره به دیگر مزیت مهم عرضه نفت در بورس برای گسترش بازارهای صادراتی نفت خام ایران افزود: تنوع بخشیدن به بازارهای صادراتی ایران یکی دیگر از مزایای استفاده از اهرم عرضه نفت در بورس انرژی از طریق اوراق گواهی سپرده نفت خام است.
او بیان داشت: ایران با گسترش دامنه صادرات خود فراتر از شیوه‌های سنتی قبلی صادرات، می‌تواند اتکای خود را به مناطق یا کشورهای خاص کاهش دهد. بورس انرژی بستری را برای ایران فراهم می‌کند تا نفت خود را به طیف وسیع‌تری از خریداران، از جمله بازارهای نوظهوری که ممکن است قبلا نادیده گرفته شده بودند، بفروشد. این استراتژی تنوع‌بخشی بازار صادراتی باثبات و پایدار را برای ایران تضمین می‌کند و آسیب‌پذیری در برابر شوک‌های اقتصادی ناشی از عوامل منطقه‌ای یا سیاسی را کاهش می‌دهد.
نجف‌دولابی با تاکید بر کارکرد مهم اوراق گواهی سپره نفت خام به‌عنوان وثیقه جهت تامین مالی خارجی طرح‌ها و همچنین اخذ فاینانس، گفت: امکان تعهد گواهی سپرده نفت خام برای اخذ فاینانس یا وام بانکی از دیگر مزیت‌های قابل‌توجه بورس انرژی است. با ارایه گواهی سپرده به‌عنوان وثیقه، ایران می‌تواند منابع مالی ارزشمندی را باز کند و امکان توسعه زیرساخت‌ها یا سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری را فراهم کند. این روش تامین مالی نقدینگی مورد نیاز ایران را بدون به خطر انداختن عرضه نفت خود فراهم می‌کند.
او با بیان اینکه با استفاده از بورس انرژی به‌عنوان یک ابزار مالی، ایران می‌تواند با حفظ کنترل بر منابع نفتی خود رشد اقتصادی خود را تسریع بخشد و زیرساخت‌های خود را بهبود بخشد، گفت: گسترش بازارهای صادراتی ایران از طریق گسترش نقش بخش خصوصی، مزیت کلیدی اهرم عرضه نفت در بورس انرژی از طریق اوراق گواهی سپرده نفت خام است. به‌طور سنتی، دولت صنعت نفت را در انحصار خود درآورده و مشارکت بازار را محدود کرده است. با این حال، ایران با باز کردن مبادلات انرژی به روی بخش خصوصی، می‌تواند رقابت و نوآوری را ارتقا دهد.
این کارشناس اقتصاد مالی عنوان کرد: بخش خصوصی کارایی تنوع و کارآفرینی را در بازار نفت به ارمغان می‌آورد که می‌تواند به بهبود شیوه‌های عملیاتی و افزایش سهم بازار منجر شود. این گسترش نقش بخش خصوصی در بازار نفت نه‌تنها باعث رونق بازارهای صادراتی ایران می‌شود، بلکه به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال نیز کمک می‌کند.
نجف‌دولابی در پایان گفت: مزیت‌های عرضه نفت در بورس انرژی از طریق اوراق گواهی سپرده نفت خام برای ایران بسیار زیاد و قابل توجه است. با ایجاد بازار خرده‌فروشی نفت برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، شفافیت تجارت نفت خام، متنوع‌سازی بازارهای صادراتی، تعهد گواهی سپرده برای تامین مالی و گسترش نقش بخش خصوصی ایران می‌تواند بر تحریم‌های غرب علیه تجارت نفت خام خود فائق بیابد و از مزایای توسعه تجارت نفت بهره‌مند شود. منابع نفتی برای ایران بسیار مهم است که از مزایای بالقوه عرضه نفت در بورس انرژی از طریق اوراق گواهی سپرده نفت خام برای ارتقای رشد اقتصادی، جذب سرمایه‌گذاری و تقویت موقعیت خود در بازار جهانی استفاده کند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari