عراق و ترکیه به منظور از سرگیری مجدد صادرات نفت اقلیم کردستان مذاکره کردند.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، منابع آگاه می‌گویند حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق، برای مذاکره با مقامات ترکیه موضوع ازسرگیری صادرات نفت کردستان از بندر جیهان ترکیه، به آنکارا سفر کرده است. در این سفر قرار است وزیر نفت عراق با همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرده و درباره همکاری‌ها در حوزه انرژی با این کشور گفت‌وگو کند.
اصلی‌ترین موضوعی که قرار است در این سفر به آن پرداخته شود، موضوع شروع دوباره صادرات نفت عراق از طریق ترکیه است.
در ماه مارس سال جاری، اتاق بازرگانی بین‌الملل در شکایت عراق از ترکیه به نفع بغداد رأی داد و ترکیه را به خاطر فروش غیرقانونی نفت کردستان بدون اجازه دولت مرکزی عراق به پرداخت ۱.۵ میلیارد دلار جریمه محکوم کرد. از آن زمان به بعد ترکیه، انتقال نفت کردستان که ۴۵۰ هزار بشکه در روز انجام می‌شد را متوقف کرد.
دولت فدرال عراق می‌گوید: تنها مرجعی که مجاز به صادرات نفت این کشور از بندر جیهان است، سازمان بازاریابی نفت این کشور، موسوم به سومو است.
عراق مدعی شده که انتقال و ذخیره‌سازی نفت کردستان و بارگیری این نفت در نفتکش‌ها در بندر جیهان ترکیه بدون گرفتن مجوز از دولت مرکزی، غیرقانونی بوده و ترکیه در این مسیر توافقات خود با عراق در سال ۱۹۷۳ را نقض کرده است.
ترکیه به دنبال آن است که روی مبلغ جریمه مذکور با عراق مذاکره کند و همچنین می‌خواهد دیگر پرونده‌های شکایت مطروحه بسته شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari