رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی گفت: ارزش دارایی‌های کلیه صندوق‌ها اعم از صندوق‌های سهامی، درآمد ثابت، کالایی، جسورانه و … ۸۸۵ همت بوده است و در این میان صندوق‌های سهامی رشد خوبی را داشتند و از  ۴۵ همت به ۱۰۰ همت رسیده‌اند. در مورد سبدگردان‌ها هم دارایی تحت مدیریت آنها از ۴۵ همت به بالای ۱۰۰ همت رسیده است. با توسعه نهادهای مالی انتظار داریم این روند افزایشی ادامه پیدا کند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه رونمایی از صندوق بازنشستگی تکمیلی ضمن خیر مقدم به میهمانان ، اظهار کرد: بسیار افتخار میکنم که امروز در کنار عزیزان از یکی از محصولات آینده‌دار و اساسی بازار سرمایه رونمایی می‌کنیم. این صندوق ابزاری است که برای تمامی ذینفعان در میان مدت و بلند مدت برکات بسیار زیادی خواهد داشت.
وی افزود: این صندوق با پیشگامی خود نهادهای مالی و با توجه به نیاز بازار سرمایه راه‌اندازی شد، یکی از سیاست‌های اصولی ما در دو سال گدشته بحث سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است که این امر از طریق صندوق‌ها و سبد گردان‌ها محقق می‌شود.
رئیس سازمان بورس گفت: ارزش دارایی‌های کلیه صندوق‌ها اعم از صندوق‌های سهامی، درآمد ثابت، کالایی، جسورانه و … ۸۸۵ همت بوده است و در این میان صندوق‌های سهامی رشد خوبی را داشتند و از ۴۵ همت به ۱۰۰ همت رسیده‌اند. در مورد سبدگردان‌ها هم دارایی تحت مدیریت آنها از ۴۵ همت به بالای ۱۰۰ همت رسیده است. با توسعه نهادهای مالی انتظار داریم این روند افزایشی ادامه پیدا کند.
رئیس سازمان بورس اذعان داشت: یکی از اتفاقات خوبی که طی یکسال اخیر افتاده، بازدهی بالاتر از بازار در عمده صندوق های سرمایه گذاری بوده است. طبق آمار، بازدهی سالانه بازار ۳۸درصد بوده است، در حالی که صندوق‌ها و سبگردان‌ها بیش از ۵۰درصد بازدهی داشتند. ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در نوسانات بازار بهتر عمل می‌کنند و بیش از ۷۵درصد صندوق‌ها هم بازدهی بالاتر از بازار کسب کردند. در حال حاضر ۴۰۶ صندوق سرمایه گداری داریم که بیش از ۷۵ درصد آن ها بازدهی بیش از بازر سرمایه داشته اند. یکی از رسالت و وظایف سازمان، افزایش نظارت بر روی صندوق‌ها است؛ به سبب آنکه دارایی های مردم در این صندوق ها وجود دارد. از تمام مدیران صندوق ها و نهادهای مالی نیز تشکر به عمل می آورم.
عشقی اعلام کرد: در صندوق‌های صدور و ابطالی ۱۱۰۰ همت صدور و ۱۰۵۰ همت ابطال صورت گرفته است. نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در معاملات روزانه پررنگ است؛ به‌طوری که دو سال گذشته ۱۸درصد معاملات روزانه کل بازار به ETFها اختصاص داشت و در حال حاضر به ۵۰ درصد رسیده است و امیدواریم باز هم افزایش پیدا کند که این امر نشان می‌دهد صندوق های سرمایه گذاری جایگاه خود را پیدا کرده و مردم می‌دانند که این صندوق ها از لحاظ نقدشوندگی بالایی دارند و از نوسانات کمتری برخوردارند .
وی ادامه داد: بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰هزار حقیقی در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کردند. بیش از ۶۰درصد دارندگان کل صندوق‌ها حقیقی هستند. حقوقی ها در فیکس اینکام ها فعالیت دارند. این موضوع کمک می‌کند در آینده به ثبات بازار امیدوار باشیم. صندوق بازنشستگی مثل درخت گردو می‌ماند و تا ۱۰ _ ۲۰ سال آینده برکات این صندوق مشخص می‌شود و یکی از مزایای آن ماندگاری وجوه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است.
عشقی تصریح کرد: عدم تصدی‌گری یکی از ویژگی‌های این صندوق است. دیگر ویژگی آن ایجاد ثبات در بازار سرمایه است و همچنین مورد استفاده کارفرمایان و کارمندان قرارمی‌گیرد. در برخی از سازمان ها در دل خود سازمان این صندوق تشکیل شده که این امر می‌تواند چالش هایی را برای خود شرکت به دنبال آورد و جدا کردن مبالغ از شرکت ها بسیار بغرنج شده است . امیدواریم سرمایه گذاران را عمدتا در صندوق‌ها و سبدگردان‌ها داشته باشیم زیرا این امر موجب حرفه ای تر شدن و باثبات تر شدن می‌شود.

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari