به گزارش بورس نیوز، احمد رضا رضازاده، عضو شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی درباره فرایند و ترکیب شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی بویژه گندم گفت: این شورا یازده عضو دارد دو تا نماینده کمیسیون کشاورزی مجلس بدون حق رای، سه نفر از کابینه هستند به ریاست وزیر جهاد تشکیل می‌شود. دونفر دیگر معاون رییس جمهور رییس سازمان برنامه و بودجه وزیر اقتصاد نیز در این شورا حضور دارند.
وی همچنین افزود: این شورا ۶ نفر عضو غیر دولتی نیز دارد رییس سازمان نظام مهندسی، رییس سازمان نظام صنفی کشاورزی، رییس بنیاد گندم، رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی و دونفر خبره‌ای که با حکم وزیر انتخاب می‌شوند.
وی درباره اینکه چه محصولاتی تصمیم گیری و تعیین قیمت می‌شود، بیان کرد: ۳۲ قلم از محصولات اساسی تصمیم گیری می‌شود که مهمترین و فراگیر‌ترین آن گندم است.
عضو شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی درباره علت تاخیر یک ماهه در تعیین نرخ گندم گفت: حداکثر یک هفته پس از پایان تیرماه وزیر باید قیمت گندم را تعیین کند، اما از شورا یک ماه مهلت گرفتند تا دولت روی آن بیشتر کار کند احتمالا مسایل بودجه‌ای یکی دلایل این تاخیر باشد.
رضازاده درباره مبنای تعیین قیمت محصولات افزود: چهار مورد هزینه واقعی تولید، قیمت مبادله‌ای بین محصول کشاورزی و غیر کشاورزی، قیمت واردات و نرخ واردات و هزینه مترتبی که بر واردات اضافه می‌شود و نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند.
وی در خصوص روند پیشنهاد قیمت‌ها به شورا گفت: این قیمت‌ها را دولت بررسی می‌شود و تشکل‌های کشاورزی قیمت‌ها رو از استان‌ها جمع اوری می‌کندچون قیمت تولید در استان‌های مختلف متفاوت هست در شرق کشور و فلات مرکزی اب از عمق ۲۰۰ متر به سطح اورده میشه و هزینه بر هست. در غرب کشور نیز متفاوت است. از این رو میانگیری می‌شود.
عضو شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی افزود: در کمیسیونی که مرکز پژوهش‌های دارند در وزارت جهاد در انجا نمایندگان دولت و کارشناسان خبره هستند و و این تشکل‌ها نمایندگان شورای قیمت گذاری دارند به نتیجه کارشناسی می‌رسند.
رضازاده گفت: در شورا بحث قیمت می‌شود و دو نماینده بر اجرای قانون نظارت می‌کنند و دخالتی در قیمت ندارند.
وی پبش بینی کرد امروز قیمت محصول نهایی شود.
عضو شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی همچنین افزود:نهایتا گندم و یک یا دو محصول دیگر تعیین قیمت می‌شود.
رضازاده در پایان گفت: در قانون تاکید شده در سیاست‌های واردات و صادرات محصولات اساسی نظر شورا نظر بدانند اما دولت هر آنچه خواسته وارد کرده است. تقاضا دارم این مورد را مدنظر قرار دهند.

source

توسط ecokhabari