شلمچه – عملیات اجرایی راه آهن شلمچه بصره صبح امروز در مراسمی با حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ایران و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در نقطه صفر مرزی آغاز شد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد مخبر پس از استقبال رسمی از سوی نخست وزیر عراق، در این مراسم ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهور به عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق و همچنین تسلیت ایام اربعین حسینی، اظهار کرد: افتخار ما این است که مراسم پیاده روی اربعین، بزرگترین رویداد جهانی است که در آن بیش از ۲۰ میلیون نفر از سراسر جهان با عشق و اخلاص، همدلی و همراهی، همگام و هم هدف، به سوی حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) راهپیمایی می‌کنند. این یک رویداد تمدن ساز است و انشاالله مقدم ظهور امام زمان (عج) را فراهم کند.
وی از دولت و ملت عراق، برای میزبانی بی نظیر، سخاوتمندانه و گسترده این مراسم که بهترین خدمات را به زائران ارائه می‌کنند، تشکر و قدردانی کرد و افزود: شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نماد وحدت، دوستی و برادری دو ملت ایران و عراق بوده و امنیت را به مردم دو کشور هدیه کردند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پروژه راهبردی راه آهن شلمچه بصره، تاکید کرد: امروز در این مکان جمع شده‌ایم تا شاهد آغاز به کار یکی از مهمترین پروژه‌های مشترک و تحول ساز بین ایران و عراق باشیم که تمام منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از اینکه امروز توفیق یافتم به همراه نخست وزیر عراق، اتصال راه آهن دو کشور را در این نقطه آغاز کنیم و زیرساخت ریلی را برای گسترش تجارت و همکاریهای اقتصادی توسعه دهیم ابراز خرسندی می‌کنم.
وی افزود: ملت‌های ایران و عراق از روابط بسیار مناسب تاریخی، تمدنی و دینی برخوردارند؛ اما حجم تجارت کنونی دو کشور در حال حاضر در سطح مورد انتظار طرفین نیست. در حال حاضر، حجم تجارت بین دو کشور حدود ۱۱ میلیون یورو در سال است که در صورت رفع موانع، رسیدن به حجم ۳۰ میلیارد یورو در سال، کاملاً قابل دستیابی است. از سوی دیگر، فعال شدن این روند، دسترسی یکسره عراق را به کشورهای همسایه ایران، اعم از قفقاز و آسیای میانه، تضمین می‌کند.
مخبر اظهار کرد: تکمیل راه آهن شلمچه به بصره در حقیقت طرح اتصال حرمین است که خط مستقیم انتقال زائران اهل بیت (علیهم السلام) از عتبات عالیات و نجف اشرف تا آستان قدس رضوی و بالعکس را فراهم می‌سازد.
معاون اول رئیس جمهور با اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری و همکاری مشترک در حوزه‌های نفت، گاز، پالایشگاه، پتروشیمی و همچنین احداث نیروگاه و شبکه‌های انتقال و توزیع به منظور کاهش تلفات برق و همچنین حوزه‌های زیست محیطی، کشاورزی و حمل و نقل برون شهری، جاده‌ای و ریلی، اظهار داشت: ایران و عراق، نقش منحصر به فردی در راهبردهای بین المللی حوزه ترانزیت و انرژی دارند و توسعه این همکاری‌ها در منطقه می‌تواند برای هر دو کشور مزایای گسترده‌ای داشته باشد.
وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری و تلاش مسئولین دو کشور، تفاهمات فیمابین، هر چه سریع‌تر به قراردادهای اجرایی و عملیاتی تبدیل شود و این مسیر ارتباطی نیز در سریع‌ترین زمان ممکن به سرانجام برسد.
به گزارش خبرنگار مهر، پیش از این مراسم معاون اول رئیس جمهور پس از استقبال در فرودگاه آبادان با قطار عازم مرز شلمچه شد و سپس با ورود به خاک عراق توسط نخست وزیر این کشور مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari