نشریه بلومبرگ به نقل از یکی از نویسندگان زندگی‌نامه ایلان ماسک، در گزارشی اعلام کرده است که هزاران نفر برای دریافت تراشه مغزی نورالینک اعلام آمادگی کرده‌اند. این شرکت خردادماه امسال مجوز آغاز آزمایش‌های بالینی روی انسان‌ها را دریافت کرد.

شرکت نورالینک که ایلان ماسک آن را در سال 2016 راه‌اندازی کرده بود، هنوز اولین تراشه خود را در مغز انسان‌ها کار نگذاشته است و قصد دارد که سال آینده این کار را ابتدا روی 11 نفر انجام دهد. بااین‌حال، «اشلی ونس»، یکی از نویسندگان زندگی‌نامه ماسک، به بلومبرگ گفته است که تا سال 2030 بیش از 22 هزار نفر این ایمپلنت را دریافت می‌کنند.

گزارش بلومبرگ می‌گوید نورالینک با هزاران داوطلب برای کاشت تراشه مغزی روبه‌رو شده است و با توجه به دریافت مجوز FDA باید منتظر باشیم تا در سال 2024 این آزمایش‌های بالینی رسماً آغاز شوند.

برنامه ایلان ماسک برای کاشت تراشه‌های مغزی نورالینک

این شرکت تخمین می‌زند که هزینه هر جراحی کاشت تراشه حدود 10500 دلار باشد. البته این رقم همه هزینه‌ها ازجمله نیروی کار را هم در برمی‌گیرد. طبق پیش‌بینی‌ها، این پروژه ظرف پنج سال برای نورالینک 100 میلیون دلار درآمد خواهد داشت. شرکت ایلان ماسک قرار است در سال‌های 2024، 2025 و 2026 به‌ترتیب 11، 27 و 79 جراحی ایمپلنت انجام دهد.

براساس اسنادی که به سرمایه‌گذاران نورالینک ارائه شده است، در ادامه در سال 2027 باید منتظر آغاز یک رشد بزرگ در تعداد جراحی‌ها باشیم، چرا که پیش‌بینی می‌شود 499 نفر این ایمپلنت را دریافت کنند. در سال 2030 نیز احتمالاً 22,204 نفر به تراشه مغزی نورالینک مجهز می‌شوند. این تراشه‌ها با کمک ربات اختصاصی این شرکت در مغز داوطلبان کار گذاشته خواهد شد.

بلومبرگ می‌گوید ایلان ماسک پیش از پایان جلسه ماه سپتامبر 2022 تأکید کرده بود که سرعت پیشرفت‌ها باید به سطح جدیدی برسد و افراد باید به‌گونه‌ای کار کنند که گویی دنیا روبه‌پایان است. او باور دارد که این افزایش سرعت ضروری است تا در صورت ظهور ابرهوش مصنوعی، انسان‌ها همچنان شانس رقابت با آن‌ها را داشته باشند.

source

توسط