فضا محل خشونت و نوسانات نجومی است. جدیدترین معمایی که دنیای علم ستارگان را تحت تأثیر قرار داده است، شیطان تاسمانی نامیده می‌شود، یک توپ نامنظم از انرژی فروخورده به شکل جانوری کیسه‌دار.

اخترشناسان سرهای خود را از رفتار غیرمعمول شیطان تاسمانی یا AT2022tsd تکان می‌دهند. این جرم گذر نوری آبی درخشانی (LFBOT) است که در حدود یک میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد. این جرم پس از انفجارهای مکرر در طول ماه‌ها، شعله‌های انرژی به اندازه صدها میلیارد برابر ستاره‌هایی مانند خورشید را به بیرون پرتاب کرد.

«آنا هو»، نویسنده اصلی این مقاله، گفت:

«به طرز شگفت‌انگیزی، این منبع به‌جای محو شدن پیوسته، برای مدت کوتاهی دوباره و دوباره و دوباره روشن شد. LFBOT ها درحال حاضر نوعی رویداد عجیب و غریب هستند، بنابراین این اتفاق حتی عجیب‌تر بود.»

LFBOTها برای اولین بار در سال 2018 شناسایی شدند و رویدادهای نادری هستند. با انفجارهای شدید و درخشان مشخص می‌شود که آنها قبل از اینکه به سرعت محو شوند، از یک ابرنواختر قدرتمندتر هستند. با این‌حال، شیطان تاسمانی حداقل 14 انفجار درخشان نامنظم را به نمایش گذاشت، که 120 روز پس از انفجار ثبت شده اولیه خود به طول انجامید و بسیاری از شراره‌های بعدی درخشان‌تر از پیشینیان خود بودند.

شیطان تاسمانی چگونه ایجاد شده‌ است؟

این رویداد در سپتامبر 2022 بر روی نرم‌افزار طراحی شده‌ توسط هو مشاهده شد و متعاقباً توسط 15 تلسکوپ در سراسر جهان شناسایی شد. جای تعجب نیست که این رویداد به سرعت علاقه بیش از 70 ستاره‌شناس در سراسر جهان را برانگیخت که در تلاش برای رازگشایی این پدیده گیج کننده بودند.

درحال حاضر، نظریه اصلی این است که شیطان تاسمانی توسط ابرنواخترهای ناموفق ایجاد شده‌ است. برای اینکه این اتفاق بیفتد، ستاره‌ای با جرمی حدود 20 برابر خورشید، در تمام سوختش می‌سوخت و فرو می‌ریخت. احتمالات دیگر عبارتند از سیاهچاله‌های با جرم متوسط که ستاره‌ها را می‌بلعند.

هو می‌گوید:

«ما فکر می‌کنیم که این درخشش‌ها احتمالاً از یک ستاره نوترونی یا یک سیاه‌چاله می‌آیند که در رویداد اصلی LFBOT شکل گرفته است.»

با این‌حال، دانشمندان نمی‌توانند به‌طور قطعی صحبت کنند.

«جف کوک»، استاد دانشگاه فناوری سوئینبرن گفت:

«رویدادی مانند این قبلاً هرگز مشاهده نشده بود. به دلیل تولید شدید انرژی، و همچنین به دلیل انفجارهای کوتاه مدت، محدودیت‌های فیزیک را از بین می‌برد. نور با سرعت محدودی حرکت می‌کند. به این ترتیب، سرعت انفجار و محو شدن یک منبع، اندازه یک منبع را محدود می‌کند. به این معنی که تمام این انرژی از یک منبع نسبتا کوچک تولید می‌شود.»

درحالی‌که هرج و مرج عظیم رویداد شیطان تاسمانی درحال حاضر یک معما باقی مانده‌ است، اخترشناسان بر این باورند که می‌تواند نکاتی را برای درک چگونگی مرگ ستارگان و آنچه دقیقاً پشت سر گذاشته‌ شده‌ است، داشته‌ باشد.

هو گفت:

«زیرا باقی‌مانده آن منفعل نیست، بلکه فعال است و کارهایی را انجام می‌دهد که بتوانیم آنها را تشخیص دهیم. ما فکر می‌کنیم که این شراره‌ها می‌توانند از یکی از این بقایای تازه تشکیل شده باشند، که به ما راهی می‌دهد تا ویژگی‌های آنها را زمانی که تازه تشکیل شده‌اند بررسی کنیم.»

در اصل، این رویداد ممکن است اسرار زندگی و مرگ در فضا را آشکار کند.

کوک گفت:

«اینها برای کمک به درک ماهیت این منبع، چگونگی انتقال ستارگان عظیم در طول فرآیند مرگشان و کمک به یافتن رویدادهای بیشتر برای درک میزان رایج بودن آنها در جهان، مهم هستند.»

اکنون تیم اخترشناسان قصد دارند فرآیندهایی را که باعث انفجارهای قدرتمند نور شده‌اند، بررسی کنند. سایر LFBOTهایی که قبلا شناسایی شده‌ بودند هیچ کدام کاملاً شبیه شیطان تاسمانی نبوده‌اند.

source

توسط