به گزارش صدای بورس روز گذشته و با اعلام امیرمهدی صبائی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نشت اطلاعات نهانی در فضای مجازی پیرامون مفاد اطلاعیه منتشر شده توسط شرکت حفاری شمال، معاملات روز گذشته نماد “حفاری” به دلیل ظن استفاده از اطلاعات نهانی تایید نگردید.

جزئیات تخلفات معاملات باطل شده دیروز یک نماد بورسیماجرا رنج مثبت در نماد حفاری

بررسی معاملات روز گذشته نماد حفاری به خوبی نشان می دهد که تقریبا در نزدیکی های ساعت ۱۰، میزان تقاضا برای سهم با حجم عجیبی بالا می رود به نحوی که سهم به صف خرید می رسد. لازم به ذکر است در اطلاعیه‌های روز گذشته در سامانه کدال، حفاری از برنده شدن در استعلام قیمت برای پروژه حفاری ۹ حلقه چاه in fill میدان گازی پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس و به مبلغ کل قرارداد ۳۰۸،۱۴۳،۴۶۲ دلار پرده برداری کرده است. اما نکته ی جالب معاملات این نماد در روز گذشته رنج مثبت بر روی نماد حفاری در بازار سهام قبل‌ از انتشار این خبر بود که منجر به صف خرید سنگین در این نماد شد.
این امر بدین معنا است که قبل از انتشار این خبر عده‌ای رانت اطلاعاتی داشتند و قبل از انتشار این خبر مهم اقدام به خرید سهام کردند. البته که سازمان بورس در انتهای بازار، معاملات حفاری را به دلیل ظن استفاده از اطلاعات نهانی باطل کرد.

جزئیات تخلفات معاملات باطل شده دیروز یک نماد بورسیصرف ابطال معاملات کافی نیست

لازم به ذکر است، اقدامی که در خصوص معاملات روز گذشته نماد حفاری صورت گرفت و معاملات این نماد ابطال شد، حداقلی ترین اقدام ممکن بود. در واقع مهم تر از ابطال معاملات، ارائه گزارش ریزمعاملات روز گذشته توسط نهاد ناظر است.

به بیانی دیگر نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که نهاد ناظر باید به افشای تعداد کد هایی که معاملات مشکوک تا قبل از انتظار اطلاعیه داشتند بپردازد و همچنین مشخص شود این کد ها مربوط به چه افرادی هستند.

از طرفی به هر حال باید مشخص شود، عوامل نشت اطلاعات از سازمان بورس بوده و یا شرکت در این حوزه تخلفی را مرتکب شده است.

منبع: تسنیم

source

توسط