به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آیین اختتامیه پنجمین جایزه داستان تهران پنج شنبه(25 آبان ماه) همزمان با سومین روز از هفته کتاب، با حضور جمعی از داستان نویسان و اهالی ادب در باغ کوشک هنر برگزار شد.

عبدالمطهر محمدخانی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در ابتدای مراسم ضمن تبریک ولادت حضرت زینب و تسلیت حوادث اخیر در غزه به تاثیر داستان در شرح حوادث  و وقایع اشاره کرد و گفت:ویژگی داستان ها این است که می تواند درباره احوال یک فرد یا یک واقعه تاریخی باشد. در حوادث اخیر غزه ما تصویر کودکی را دیدیم که من اسم آن کودک را نمی‌دانم اما تصویری که از آن کودک دیدیم که به دلیل تبعات بمباران می‌لرزید و زخم کوچکی روی دستش بود و آن را به برادرش نشان می‌داد داستان کوتاهی است که مدتی است ما را به خود مشغول کرده است.

محمدخانی ادامه داد: این تصاویر هر کدام می تواند تبدیل به داستان شده و یک جهان را تکان بدهد. ویژگی داستان هم همین است و رابطه قصه‌ها با دل ها را تشریح می‌کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های تهران برای داستان نویسی افزود: داستان تهران به عنوان پایتخت با قدمت تاریخی به عنوان شهری که یک هفتم یا یک هشتم مردم ایران را در خودش پذیرایی می‌کند قصه‌های مختلفی در دل خود دارد و به عدد کسانی که در تهران زندگی می‌کنند، قصه در شهر هست و می‌شود آن را روایت کرد مهم این است که از چه زاویه ای این داستان‌ها را روایت کنیم.

سخنگوی شهرداری تهران گفت: در این روزهای اخیر در شهرهای بزرگ دنیا راهپیمایی‌های زیادی برای غزه و بر علیه صهیونیست‌ها راه افتاده است. تهران از این منظر پرچم دار و داعیه دار این راهپیمایی هاست. آنچه که شما در لندن می بینید و می تواند سر منشا و آغاز یک بیداری در دنیا باشد هر سال در ایران تکرار شده است.

وی اضافه کرد: سالهاست که در پایان هر جمعه ماه رمضان مردم روزدار و تشنه لب با بیداری و نگاهی دقیق در راهپیمایی روز قدس شرکت می کنند و این حرفی که امروز ما از زبان مردم دنیا در شهرهای مختلف می شنویم تصاویر و گفته هایش را سالهاست شنیدیم و دیدیم و این یکی از قصه های تهران است.

محمدخانی تاکید کرد: تهران را باید این طوری دید. تهرانی که در زیر موشک باران صدام قد خم نکرد، تهرانی که در اوج جنگ محل اعزام چند ده هزار نفری جانبازان و جان فدایان وطن بود. تصویر آن فراخوان بزرگی که در استادیوم آزادی شکل گرفت و‌ جوانان شهر جمع شدند  و گفتند که می‌خواهند از وطن دفاع کنند، قصه‌های این شهر است بنابراین تهران را باید این طور روایت کرد.

وی افزود: البته شاید برخی بخواهند قصه تهران را تعمدا به مقاطع تاریخی قبل از بهمن 57 روایت کنند اما تهران حقیقی و واقعی در چهار دهه اخیر در منطقه و جهان خودش را نشان داده است. روایت باید به این سو برود.

محمدخانی در بخش دیگری از سخنانش گزارشی درباره پنجمین جایزه داستان تهران ارائه کرد و افزود: در این دوره جشنواره تلاش شده تا تهران واقعی را فراتر از افراد و‌ جریان‌ها روایت کنیم و  به عبارتی تهران مردم را روایت کنیم.

وی ادامه داد: جایزه داستان تهران در سه بخش داستان کوتاه، روایت و نوجوان برگزار شد. از ابتدا تلاش بر این بوده که مسیر ادوار قبلی ادامه یابد و شاهد ارتقا هم باشیم. ترکیب کیفی و قابل دفاعی از داوران در این دوره بوده که به آن اعتبار بخشیده و حضور این داوران خیال شرکت کنندگان را راحت کرده است.

وی افزود: مجموعه های مختلفی مانند شرکت مترو، برج میلاد  و اداره کل آموزش های شهروندی در برگزاری این جایزه کمک کردند.

به گفته محمدخانی، در بخش نوجوان، 250 نوجوان  از مناطق مختلف در این مسابقه شرکت کردند و این یک اتفاق است که وظیفه ما را سخت می کند چون باید بخش های مختلف شهرداری از این استعدادها استفاده و  آنها را هدایت کنند.

وی با بیان اینکه هزار و 76 اثر به دبیرخانه پنجمین جایزه داستان تهران رسید‌ه افزود: از این تعداد اثر، 657 داستان کوتاه، 258 روایت و 158 اثر نوجوان به دبیرخانه واصل شده است.  داوران سه هفته به بررسی آثار پرداختند و در مرحله نهایی 30 داستان، 15 روایت و 18 اثر نوجوان انتخاب شدند.

مهدی قزلی در بخش دیگری از این مراسم به نمایندگی از هیئت داوران سخن گفت و افزود: به عنوان کسی که 6 دوره  جایزه جلال، 6 دوره شعر فجر و جایزه پروین اعتصامی را برگزار کردم اذعان دارم که هیئت داوران برجسته ای این جایزه را داوری کردند. واقعیت این است که ما درباره کمیت آثار انتظار این استقبال را نداشتیم که هزار و 76 اثر در سه بخش داستان کوتاه، روایت و‌ نوجوان به دبیرخانه برسد.

وی ادامه داد: در مقایسه با جشنواره های مشابه تعداد آثار خوب بوده اما مهمتر از هزار و 76 اثر رسیده به عنوان کسی که درگیر جشنواره و‌ داوری بوده می گویم ما از کیفیت آثار در مرحله نخست داوری غافلگیر شدیم و انتظار این سطح از کیفیت را نداشتیم.

قزلی گفت: با توجه به رکود نسبی معطوف به کرونا در ادبیات رکو‌‌د داشتیم اما در این جایزه ابوتراب خسروی  به عنوان یکی از داوران گفت: من از این نسل چنین داستان هایی انتظار نداشتم.

وی ادامه داد: کار داوری برای فرد فرد ما سخت بود. در جلسه نهایی به هر حال اجماع خوبی در هر سه گروه داوری وجود داشت. آثار گروه نوجوان امکان رشد بهتری داشت و از آثار نهایی رسیده به بخش نوجوان می توان کتابی حرفه ای برای بازار نشر استخراج کرد.

وی تاکید کرد: برندگان این جایزه به خود افتخار کنند. با توجه به آثار رسیده در این جشنواره برای شرکت کنندگان رسیدن  به مرحله نهایی خود می‌تواند مایه مباهات باشد.

قزلی در پایان پیشنهاد کرد که این جایزه به صورت سالانه برگزار شود و یادآور شد: داستان نوجوان و‌ جوان بستر متفاوتی است و ‌می شود با توجه به حجم آثار آن را سالانه برگزار کرد. معتقدم با این جشنواره می توان سلفی گرفت.

در پایان این مراسم اسامی برگزیدگان به شرح اعلام شد.

بخش «داستان کوتاه»

نفر اول: سعید احسان‌دار برای داستان «حوض شتر گلو»

نفر دوم: مصطفی سلیمانی برای داستان «بوی قند سوخته»

نفر سوم: هانیه سلطان پور برای داستان «عبور»

در این بخش به ترتیب به نفرات اول تا سوم، چهارصد میلیون ریال، دویست میلیون ریال و صد میلیون ریال جایزه نقدی به همراه دیپلم افتخار و تندیس جایزه اهدا شد.

در بخش «داستان کوتاه» از میان آثار رسیده در مرحله داوری اولیه سی اثر به مرحله نهایی رسیدند. بنا به تصمیم هیات داوران به جز سه اثر منتخب، پنج داستان کوتاه شایسته تقدیر شناخته شدند. جوایز این بخش با مشارکت شرکت متروی تهران و برج میلاد به زهرا سماواتیان برای داستان کوتاه «صفر بیست و یک»؛ محمد ایرانیبرای داستان کوتاه «طعم تهران»؛گالیا توانگر برای داستان کوتاه «بلوای لاجونها» و بهروز شیدا کراتی برای داستان کوتاه «قوسوارها» اهدا شدند.

 بخش «روایت» 

نفر اول: مرضیه اعتمادی برای روایت «تهران سوار کالسکه دخترم»

نفر دوم: فائضه غفار حدادی برای روایت «یک فنجان چای با تهران»

نفر سوم: فاطمه مرادی برای روایت «وطنی برای بی‌وطن ها»

در این بخش نیز به ترتیب به نفرات اول تا سوم، چهارصد میلیون ریال، دویست میلیون ریال و صد میلیون ریال جایزه نقدی به همراه دیپلم افتخار و تندیس جایزه اهدا شد.

هیات داوران پنجمین دوره جایزه داستان تهران از میان آثار رسیده به بخش روایت تهران به جز سه اثر منتخب چهار اثر را شایسته تقدیر دانست. جوایز این بخش با مشارکت اداره کل اموزش‌های شهروندی و سازمان بهشت زهرا به انوشه میرمجلسی برای روایت «سهم من از تهران»؛ فاطمه کیایی برای روایت «خواهر بزرگتر»؛ ریحانه هاشمی برای روایت «شاه بیت» و سمیه حسینی رچی برای روایت «آدم درختی» اهدا شدند.

در بخش «نوجوان»هیات داوران ضمن تقدیر از شرکت کنندگان نوجوان با اجماع آرا اثری را برای دریافت جایزه اول تا سوم کاندید نکرد. اما از میان آثار راه یافته به مرحله نهایی پنج اثر شایسته تقدیر شناخته شدند. جوایز این بخش از سوی اداره کل آموزش های شهروندی بهباران بصیرت برای روایت «آخرین متروی ارم سبز»؛ سورنا داودی برای داستان کوتاه «گنج درون»؛ نگین پویا برای داستان کوتاه «راز بربط باربد»؛ دنیا اسکندر زاده برای داستان کوتاه «عمو نفتی»  و خاطره افتخار منش برای روایت «ویلچرسواری در تهران» اهدا شدند.

بر اساس این گزارش، اجرای نمایش «خبرنگارِ بی خبر» به کارگردانی محمدهادی عطایی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای آیین اختتامیه بود.

انتهای پیام/

source

توسط