در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ تیم ملی قطر در دیداری یک طرفه با هشت گل از سد افغانستان گذشت. 

گل نخست قطر روی حرکت اکرم عفیف در دقیقه ۱۱ از سمت چپ و ارسال زمینی او و شوت حسن الهیدوس به دست آمد. افغانستان دقایقی بعد توسط امرالدین شریفی به گل تساوی رسید. اما تیم کی روش دوباره در دقیقه ۱۵ از حریف پیش افتاد. ارسال همام احمد با ضربه سر المعز علی بازی را دو بر یک کرد.

همام احمد این بار برای مصطفی طارق گلسازی کرد و پاس زمینی او با شوت تک ضرب این بازیکن به گل سوم تبدیل شد. همام احمد در دقیقه ۲۶ هت‌تریک کرد و سومین پاس گلش را به المعز علی داد و مهاجم الدحیل در دهانه دروازه کار سختی برای گلزنی نداشت.

المعز علی در دقایق ۳۳ و ۴۵+۳ توانست دو گل دیگر را نیز از روی نقطه پنالتی به ثمر برساند. پنالتی نخست پس از خطای گلر افغانستان به روی اکرم عفیف به‌دست آمد که سنگربان مهمان مسیر آن را درست تشخیص داد، ولی پنالتی دوم به مرکز دروازه زده شد تا نیمه اول با نتیجه ۶ بر یک به پایان برسد.

قطر در نیمه دوم برای سومین بار صاحب ضربه پنالتی شد که این بار احمد علاءالدین آن را به گل تبدیل کرد. در وقت‌های تلف شده نیز تمیم منصور فتاح گل هشتم تیمش را به ثمر رساند تا شاگردان کی روش با نتیجه ۸ بر یک به پیروزی دست یابند.

در دیگر مسابقه مهم بالاخره طلسم ناکامی‌های عربستان پس از نزدیک به یک سال شکسته شد. شاهین‌ها پس از پیروزی برابر آرژانتین در جام جهانی ۲۰۲۲، به طرز عجیب و باورنکردنی‌ای، طی ۳۶۰ روز نتوانستند به پیروزی دست یابند.

شاگردان مانچینی در دیداری از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ میزبان پاکستان بودند که در نهایت با بریس صالح الشهری و گل‌های عبدالرحمن غریب و عبدالله ردیف به پیروزی رسیدند.

در این مسابقه و در دقیقه ۶، ضربه محمد خلیل مران به یکی از مدافعان پاکستان برخورد کرد و برابر صالح الشهری قرار گرفت که شوت او از پشت محوطه جریمه به گل نخست بازی تبدیل شد.

سعودی‌ها در ابتدای نیمه دوم به گل رسیدند. صالح الشهری در محوطه جریمه پاکستان سرنگون شد و داور یک خطای پنالتی برای عربستان اعلام کرد. خود این بازیکن پشت توپ ایستاد و آن را به گل دوم تیمش تبدیل کرد.

عربستان در وقت‌های تلف شده به گل‌های سوم و چهارم دست یافت. ارسال سعود عبدالحمید در دقیقه ۹۰+۱ به روی دروازه با ضربه فنی و بغل پای عبدالرحمن غریب همراه شد و این بازیکن توانست اختلاف را افزایش دهد.

در دقیقه ۹۰+۶ نیز عبدالله ردیف از سمت چپ حرکتی را آغاز کرد و پس از ورود به محوطه جریمه، ضربه اش به گل تبدیل شد تا عربستان در نهایت با نتیجه ۴ بر صفر به پیروزی برسد.

نخستین پیروزی روبرتو مانچینی روی نیمکت عربستان پس از انجام پنج بازی به‌دست آمد. نکته عجیب اینکه تیم ملی عربستان از جام جهانی تا به امروز موفق به کسب پیروزی نشده بود. آن‌ها بعد از غلبه بر آرژانتین، مقابل لهستان، مکزیک، ونزوئلا، بولیوی، کاستاریکا، کره جنوبی و مالی تن به شکست داده بودند و تنها مقابل نیجریه یک تساوی را کسب کرده بودند.

همچنین در سایر بازیهای مهم امشب آسیا، بحرین با دو گل میزبانش یمن را شکست داد، امارات با چهار گل نپال را مغلوب کرد، لبنان و فلسطین به تساوی بدون گل رضایت دادند و عراق پنج بر یک اندونزی را شکست داد.

source

توسط