به گزارش ایلنا، علی باقری که به ژاپن سفر کرده در یک نشست مطبوعاتی  با اشاره به ظرفیت‌های متنوع ایران و ژاپن، این دو کشور را دو رکن مهم ثبات در قاره آسیا نامید. 

وی ضمن اشاره به اهمیت تشریک مساعی دو کشور در ارتقای صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از منابع بزرگ انرژی جهانی و ژاپن به عنوان یک قدرت صنعتی به یکدیگر نیاز متقابل دارند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ادامه داد: در دیدارهایی که طی دو روز با مقامات ژاپنی خواهم داشت، تلاش می‌کنیم زمینه‌های توسعه روابط را مورد گفت‌وگو قرار دهیم. 

باقری با اشاره به موضوع فلسطین تصریح کرد: جنایت علیه مردم غزه همانطور که دبیرکل سازمان ملل به درستی عنوان کرده، هم تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی و هم‌نسل کشی آشکار است.

وی افزود: بازیگران بین‌المللی باید از همه ظرفیت‌های خود برای توقف نسل‌کشی در غزه استفاده کنند تا جنایت در غزه پایان پذیرد، محاصره ظالمانه علیه مردم غزه پایان یابد، کمک‌رسانی به مردم غزه بدون قید و شرط آغاز شود و با کوچاندن اجباری مردم در داخل غزه و از غزه مقابله شود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تنها مردم فلسطین هستند که می‌توانند و باید درباره آینده خودشان تصمیم بگیرند، خاطرنشان کرد: مردم فلسطین نیاز به قیم ندارند، لذا اگر بخواهیم صلح و ثبات در منطقه غرب آسیا برقرار شود، باید نگاه و اولویت و نظر مردم فلسطین مبنا باشد، زیرا حلقه مفقوده در طرح‌ها و الگوهای حل مساله فلسطین که تاکنون طی ۷۵ سال به نتیجه نرسیده، غیبت مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خودشان است.

به گفته باقری، دنیا برای یک بار هم که شده باید به نظر مردم فلسطین اهمیت دهد و اجازه دهد آنها خود برای آینده خودشان تصمیم بگیرند و در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی حمایت می‌کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران ابراز داشت: دولت یمن اعلام کرده که تا زمانی که صهیونیست‌ها به جنایت علیه مردم غزه ادامه دهند، تلاش خواهد کرد از کمک‌رسانی به اسرائیل جلوگیری کند. آنها یک بازیگر مستقل در صحنه بین‌المللی هستند که وفق تشخیص خود عمل می‌کنند و لذا مرتبط کردن اقدامات آنها به دیگران درست نیست.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص انتظار ایران از ژاپن در ارتباط با جنگ غزه، ضمن مهم شمردن رای ژاپن به قطعنامه مجمع عمومی در مورد توقف تهاجم به غزه بیان کرد: طبیعی است که دولت ژاپن با توجه به نقش و جایگاه بین‌المللی خود برای توقف جنگ در غزه تلاش کند، لذا انتظار این است که مادامی که رژیم صهیونیستی به جنایت علیه مردم غزه ادامه می‌دهد، دیگر کشورها در مناسبات خود با اسرائیل تجدیدنظر کنند.

باقری اضافه کرد: همان طور که ژاپن به درستی به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل رای داد، می‌تواند از دیگر ظرفیت‌های بین‌المللی خود هم برای توقف این نسل‌کشی در غزه استفاده کند.

وی در رابطه با سوالی در خصوص عملیات حماس و سایر گروه‌های مقاومت در روز ۷ اکتبر یادآور شد: اقدام حماس در روز ۷ اکتبر یک اقدام در خلا و اولیه نبود. اقدام حماس در پی ۷۵ سال اشغالگری و تجاوز و جنایت و اقدامات غیرقانونی صهیونیست‌ها اتفاق افتاد. اقدام حماس پس از ۱۶ سال محاصره ضد انسانی و ظالمانه صهیونیست‌ها علیه باریکه غزه به وقوع پیوست. اقدام حماس پس از بازداشت و زندانی کردن حدود شش هزار فلسطینی توسط صهیونیست‌ها انجام شد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با طرح سوالاتی عنوان کرد: کدام ملت در روی زمین وجود دارد که برای زندگی کردن باید به تونل پناه ببرد؟ کدام یک از زنان و کودکان فلسطینی که در دو ماه گذشته کشته شده‌اند، خلبان جنگنده یا راننده تانک بوده‌اند!؟ آنچه امروز در غزه شاهد آن هستیم یک جنایت علیه بشریت و یک نسل‌کشی تمام عیار است و جرم مردم غزه این است که می‌خواهند از موجودیت، هویت و حیثیت خود به عنوان یک ملت دفاع کنند.

باقری در پاسخ به سوالی در خصوص تنزل جایگاه آمریکا و نظم جدید گفت: قطعا پس از پایان جنگ در غزه ما شاهد یک نقشه راهبردی، سیاسی و امنیتی جدید در منطقه خواهیم بود که در آن نقشه مقاومت بعنوان یک بازیگر غیرقابل انکار وجود دارد. مقاومت یک رکن اصلی و غیر قابل انکار ثبات منطقه است و در جای جای منطقه حضور و نقش‌آفرینی خواهد داشت.

source

توسط