Wp Header Logo 258.png

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد صالحی، رئیس هیات مدیره انجمن پسته ایران درخصوص میزان تولید پسته کشور در سال جاری گفت: امسال برداشت پسته یک مقدار از آنچه که فکر می‌کردیم کمتر بوده، خیلی خوب نبوده، اما بد هم نبوده است.

وی افزود: بسته به قیمت و میزان برداشت پسته و شرایط داخل ایران، معمولا ۱۵ تا ۲۵ درصد پسته تولیدی به مصرف داخلی می‌رسد و بقیه صادر می‌شود. البته ممکن است ۲۰ هزار تن انبار شود و سال بعد صادر شود.

صالحی ادامه داد: ایران دیگر رتبه اول صادرات پسته را در دنیا ندارد و در حال حاضر آمریکا اول است. به غیر از آمریکا که رقیب اصلی ماست، کشورهای اسپانیا و ترکیه هم در این زمینه فعال هستند و نمی‌توانیم بگوییم ایران دقیقا جایگاه دوم یا سوم را در دنیا دارد.​

تفاوت قیمت پسته ایرانی و آمریکایی

رئیس‌ هیات مدیره انجمن پسته ایران می‌گوید: اگر تفاوت قیمت پسته ایرانی و آمریکایی زیاد نباشد، مشتری ترجیح می‌دهد که پسته ایران را انتخاب کند. سالهایی هم بوده که پسته ایران دو دلار گران‌تر از پسته آمریکا بوده و مشتری پسته ایرانی خریداری کرده است.

به گفته صالحی، مشتری اصلی پسته ایران، چین، هند، کشورهای اروپایی و عربی هستند و هر سال ممکن است مصرف و خرید یکی از این کشورها از ما بیشتر باشد.​

این صادرکننده خشکبار، قیمت هر کیلو پسته صادراتی را بین ۷ تا ۸ دلار اعلام کرد و گفت: از زمانی که بحث رفع تعهد ارزی پیش آمده، قیمت پسته که در دنیا، ۸ و نیم تا ۹ دلار بوده، یک و نیم دلار افت پیدا کرده است.

رییس هیات مدیره انجمن پسته ایران با بیان این که با وجود بحث رفع تعد ارزی شرایط کار خیلی سخت شده و این موضوع مانع صادرات شده، گفت: با این وضعیت صادرکننده‌ها دیگر نمی‌توانند کار کنند و از صادرات بسیاری از محصولاتمان منصرف شده‌ایم. صادرکننده‌ای که سابق بر این بر ۵ کشور صادر می‌کرد الان به یک تا دو کشور و آن هم در حجم خیلی کم صادرات دارد.

صالحی در پایان گفت: اگر مانع صادرات نشوند، امسال می‌توانیم یک و نیم تا دو میلیارد ارزآوری از طریق صادرات پسته داشته باشیم.  

منبع :


اقتصادآنلاین

source

ecokhabari

توسط ecokhabari