Wp Header Logo 190.png

به گزارش تجارت نیوز، همزمان با آغاز رای‌گیری بزرگترین انتخابات پاکستان، دولت این کشور دسترسی به اینترنت را قطع کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت کشور پاکستان، دولت به منظور آنچه «جلوگیری هر هرگونه حادثه ناگوار ناشی از تهدید تروریسم» خواند، سرویس اینترنت در سراسر پاکستان را به‌طور موقت مسدود کرد.

در بیانیه وزارت کشور پاکستان آمده است: حملات اخیر تروریستی در آستانه انتخابات در برخی از مناطق پاکستان افراد بی‌گناه زیادی را قربانی کرد لذا اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای ایمنی زندگی شهروندان و انتخابات مسالمت‌آمیز اجتناب‌ناپذیر است.

وزارت کشور پاکستان افزود که دولت تصمیم گرفت برای جلوگیری از هرگونه رخداد ناگوار، اینترنت را در تمام پاکستان به طور موقت قطع کند.

دوازدهمین دوره انتخابات مجالس ملی و ایالتی پاکستان صبح امروز با حضور اقشار مختلف مردم در بیش از ۹۰ هزار پایگاه اخذ رای در سراسر این کشور تحت شدیدترین تدابیر امنیتی آغاز شد.

شورای حقوق بشر پاکستان به عنوان یک نهاد و مستقل با ابراز نگرانی از تصمیم دولت این کشور برای قطع اینترنت اظهار داشت که این تصمیم بر شفافیت انتخابات تاثیر می گذارد.

این شورا اعلام کرد: ارائه خدمات تلفن همراه در روز رای گیری یک نیاز اساسی در پاکستان است و ما از کمیسیون انتخابات و دیوان عالی پاکستان می خواهیم که فوراً به این موضوع رسیدگی کنند.

روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز از تعطیلی یک روزه گذرگاه‌های مشترک مرزی با جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در روز پنجشنبه ۱۹ بهمن خبر داد و دلیل آن را نیز «تضمین امنیت کامل انتخابات سراسری» عنوان کرد.

دیروز (چهارشنبه) و یک روز پیش از برگزاری انتخابات عمومی پاکستان مردم این کشور شاهد یک روز خونین بودند. وقوع دو انفجار تروریستی روز چهارشنبه در شهرهای قلعه سیف الله و پشین واقع در ایالت بلوچستان جان ۲۴ نفر را گرفت و ده‌ها نفر دیگر نیز در جریان این انفجارها زخمی شدند.

زنان تنها ۵ درصد از نامزدهای انتخابات پاکستان را تشکیل می دهند

انتخابات پارلمانی و محلی پاکستان فردا(پنج شنبه) در سراسر این کشور برگزار خواهد شد در حالی که حدود شش هزار و پانصد نامزد در این انتخابات به رقابت خواهند پرداخت. 

مونت کارلو به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: در این انتخابات حدود ۶۵۰۰ نامزد از ۱۵۰ حزب حضور دارند اما نمایندگی زنان در این انتخابات تنها پنج درصد است.  این در حالی است که در قانون اساسی پاکستان تصریح شده است که ۶۰کرسی از ۳۴۲ کرسی پارلمان به زنان اختصاص دارد. 

براساس این گزارش، به بهانه محافظه کار بودن جامعهِ احزاب سیاسی به ندرت به زنان اجازه شرکت در انتخابات را می دهند اما همیشه کسانی هستند که تلاش می کنند در این خصوص تغییر ایجاد کنند.

 

source

ecokhabari

توسط ecokhabari