Wp Header Logo 265.png

سرهنگ خلبان، آلپر گزر آوجی که در چهارچوب یک سفر تجاری و با پرداخت هزینه کلان به فضا رفته بود، دیروز به زمین بازگشت.

دولت اردوغان، این سفر را به عنوان قدم نهادن نخستین فضانورد ترکیه در فضا قلمداد کرده و آن را نقطه عطفی در تاریخ جمهوری ترکیه دانست. اما منتقدین می گویند، اعزام یک فضانورد با سفینه تجاری خارجی و با پرداخت هزینه ای نزدیک به 55 میلیون دلار، لطفی ندارد و نباید چنین چیزی را یک موفقیت علمی دانست.

برخی از رسانه های مخالف اردوغان، خطاب به نخستین فضانورد ترکیه نوشته اند؛ تا تو چرخی در فضا زدی و بازگشتی، تورم بالاتر رفت و ارزش لیره پایین تر آمد. روزنامه سوزجو که به بخش خصوصی تعلق دارد و  با انتشار 400 هزار نسخه در روز، به عنوان پرتیراژترین روزنامه چاپ آنکارا شناخته می شود، در عکس و تیتر شماره امروز خود، با فضانورد ترکیه صحبت کرده و خطاب به او بندهای زیر را نوشته است:

«یادداشت هایی کوتاه برای آلپر که از فضا به ترکیه بازگشته است. در این 22 شبانه روزی که تو در فضا بودی، تورم در ترکیه متوقف نشد و علاوه بر این، اتفاقات مهمی روی داد:

1.رئیس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد.

2.حزب حاکم آشکارا اعلام کرد: اگر در انتخابات پیش رو، به نامزدهای ما رای ندهید و مخالفین ما شهردار شوند، به شهرتان خدمت نخواهیم کرد.

3.اجازه دادیم سوئد عضو ناتو شود.

4.شیر و همه مواد لبنی در ترکیه به مقدار 30 درصد گران تر شدند.

5.دستمزد اصلاح سر در سلمانی مردانه بین 50 تا 70 درصد افزایش یافت.

6.کرایه خودروهای ویژه سرویس مدارس 15 درصد گران تر شد.

7.در آنکارا قیمت یک قرص نان سیمیت کوچک از 10 لیره به 15 لیره رسید و وزارت بازرگانی مجبور شد دخالت کند و به زور قیمت را پایین بیاورد.

8.کرایه تاکسی در آنکارا در این چند روز 50 درصد افزایش پیدا کرد!

9.تمام مواد غذایی گران تر شدند و حالا بازنشستگان و کم درآمدهای ما، احوالات بدتری دارند.

10.قیمت یک کباب پیزولای ساده به 200 لیره رسید.

 

منبع: تسنیم

source

ecokhabari

توسط ecokhabari