Wp Header Logo 403.png

رکود اقتصادی انگلیس در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳


آمار و ارقام رسمی دولت انگلیس نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ وارد رکود شده است.به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از راشاتودی، آمار و ارقام رسمی دولت انگلیس که روز پنجشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که اقتصاد بریتانیا در سه ماهه پایانی سال 2023 وارد رکود شده است.

اداره ملی آمار انگلیس (ONS) اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی به دنبال کاهش 0.1 درصدی در سه ماهه قبل از آن، 0.3 درصد کاهش یافت.

رکود بر اساس اصطلاحات فنی علم اقتصاد، دو فصل متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی تعریف می‌شود.

بر اساس گزارش این اداره، هر سه بخش اصلی اقتصاد یعنی بخش‌های خدمات، تولید و ساخت و ساز در سه ماهه چهارم سال 2023 شاهد کاهش فعالیت خود در این کشور بوده‌اند.

اقتصاد انگلیس در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳

البته تخمین زده می‌شود که تولید اقتصاد انگلیس در کل سال 2023، 0.1 درصد افزایش یافته است، که این اداره آن را به عنوان “ضعیف‌ترین تغییر سالانه در تولید ناخالص داخلی واقعی از زمان بحران مالی سال 2009” به استثنای سال همه‌گیری کرونا یعنی 2020، توصیف کرد.

در سال 2022، رشد اقتصادی این کشور 4.3 درصد ثبت شد.

به گفته دولت انگلیس، نرخ بالای تورم تنها مانع بزرگ رشد اقتصادی بوده است. اگرچه رشد قیمت در این کشور نسبت به رقم بی‌سابقه 11 درصدی در سال 2022 کاهش یافته و در ژانویه به 4 درصد رسیده اما همچنان دوبرابر هدف 2 درصدی بانک مرکزی انگلیس است.

برخی از اقتصاددانان نیز تا حدی عملکرد ضعیف اقتصادی این کشور را به تأثیرات برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا) نسبت می‌دهند.

اداره ملی آمار انگلیس خاطرنشان کرد که داده‌های منتشر شده در روز پنجشنبه یک برآورد اولیه را نشان می‌دهد و احتمال تجدید نظر در این ارقام وجود دارد.

منبع :


تسنیم


source

ecokhabari

توسط ecokhabari