Wp Header Logo 550.png

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

برای ارزهای بدون تقاضای سامانه نیما مشتری پیدا شد/ نیاز 70 میلیون یورویی برای واردات تجهیزات رایانه‌ای


بانک مرکزی طی ماه‌های اخیر بارها مدعی شده است که 60 درصد حواله‌جات ارزی در سامانه نیما مشتری ندارد. حال رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران آمادگی این صنف را برای دریافت این حواله‌ها برای واردات تجهیزات رایانه‌ای اعلام کرده است.به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی از ابتدای پاییز مدعی است که مازاد عرضه ارز در سامانه نیما برای واردات وجود دارد و حواله‌های ارزی مشتری ندارند. جدیدترین داده‌های بانک مرکزی از عرضه ارز در سامانه نیما نشان می‌دهد که تنها ۳۴۸.۳ میلیون دلار از ۵۹۸.۴ میلیون دلار حواله ارزی عرضه‌شده، مورد معامله قرار گرفته است. بر این اساس بانک مرکزی در گزارش شنبه،  ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۲، خود اعلام کرد که 250.1 میلیون دلار از حواله‌های ارزی عرضه‌شده به فروش نرسیده است.

این ادعای بانک مرکزی در حالی مطرح می‌شود که محمدرضا فرجی‌تهرانی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه فناوران، در واکنش به خبر بانک مرکزی نسبت به نبود مشتری برای حواله‌های ارزی به تجارت‌نیوز گفت: مشخص نیست که اکنون باید فرض نبود مشتری برای حواله ارزی در سامانه نیما را پذیرفت یا وضعیتی که اصناف وابسته به واردات با آن درگیر هستند.  

او با اشاره به درخواست صنف واردکنندگان رایانه برای تنها 70 میلیون یورو ارز برای واردات محصولات و تجهیزات رایانه‌ای عنوان کرد: اگر بانک مرکزی مدعی است که برای حواله‌جات ارزی مشتری وجود ندارد، این صنف آمادگی خود را برای دریافت ارز و واردات محصولات و تجهیزات رایانه‌ای اعلام می‌کند.

به گفته وی وزارت صمت برای صنف رایانه بالغ بر 70 میلیون یورو اولویت تخصیص ارز قرار داده و در سامانه نیما توسط ثبت کرده، واردکنندگان و فعالان صنفی در صف انتظار برای تخصیص ارز توسط بانک مرکزی هستند.

احتمال افزایش قیمت محصولات رایانه‌ای

فرجی‌تهرانی تاکید کرد: برخلاف آنچه ادعا می‌شود، به دلیل نبود و کمبود کالا در حوزه آی.تی احتمال افزایش قیمت این کالاها بالاست. بر این اساس اگر بانک مرکزی حواله‌جات ارزی بدون مشتری دارد با تخصیص ارز به واردکنندگان صنف رایانه موافقت کند.

به گفته او بانک مرکزی اعلام کرده است که ارز را طی 75 روز به واردکنندگان اختصاص می‌دهد، واردکننده براساس اعلام بانک مرکزی و طبق ارز دریافتی، مقدار کالاهای وارداتی و حجم ارز مورد نیاز برای ثبت سفارش اقدام می‌کند.با این حال بانک مرکزی برخلاف اعلام نحوه تخصیص ارز، به یکباره به برخی تجار اعلام کرده که ارز مرتبط با چندین ثبت سفارش کالایشان حتی مربوط به ثبت ۲۰ روز قبل نیز تایید شده که بسیاری از این افراد به دلیل محاسبات کاری خود بر اساس نحوه تایید تخصیص ارزشان در گذشته نقدینگی لازم برای خرید ارز کلیه ثبت سفارش‌هایشان در این حجم را ندارند.

این فعال صنفی در پایان یادآور شد: شایان ذکر است تیتر خبری بانک مرکزی در رابطه با نداشتن مشتری ارز در سامانه نیما مرتبط به تجار فوق‌الذکر بوده که آن هم به علت تصمیم تائید تخصیص ارز به یکباره چندین ثبت سفارش با تاریخ‌های متفاوت است. اکنون برای بسیاری از صنوف از سوی وزارت صمت، تیک اولویت زده شده که ما خواستار تعیین وقت از سوی بانک مرکزی برای تخصیص ارز در واردات کالاها هستیم.

برای مطالعه بیشتر صفحه بازار کالا را در تجارت‌نیوز دنبال کنید. 

 

 


source

ecokhabari

توسط ecokhabari