Wp Header Logo 687.png

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد رضوانی‌فر رئیس کل گمرک ایران، گفت: در ۱۱ ماهه امسال، تعداد بخشنامه‌های صادر شده در حوزه تجارت خارجی بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته؛ در ۱۱ ماهه منتهی به ۳۰ بهمن ۱۴۰۱، ۲۵۰ بخشنامه صادر شده است که این تعداد در مدت مشابه امسال به ۱۱۹ بخشنامه کاهش یافته است. یعنی ۱۳۱ مورد بخشنامه‌های کمتری در حوزه تجارت خارجی ابلاغ شده است.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه تاکید کرد: تعداد بخشنامه‌های حوزه تجارت خارجی در بهمن ماه امسال فقط ۳ بخشنامه بوده است. گمرک در رویه جدید از نظر اتحادیه‌ها، تشکل‌های تخصصی و اتاق بازرگانی در تدوین و نحوه زمان بندی بخشنامه‌ها استفاده خواهد کرد.

وی تصریح کرد: حجم تجارت خارجی کشور (مجموع صادرات و واردات) در ۱۱ ماهه سال جاری با احتساب صادرات نفت خام و خدمات فنی و مهندسی به ۱۳۸ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۷ درصد افزایش داشته است. در ۱۱ ماهه سال جاری با احتساب صادرات نفت خام و خدمات فنی مهندسی شاهد بیش از ۱۹ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی بودیم.

به گفته وی در جهت شفافیت و نشان دادن تصویر واقعی‌تر و تبیین ابعاد صحیح‌تر از اقتصاد و تجارت خارجی کشور؛ آمار صادرات نفت، برق و خدمات فنی و مهندسی از دو ماه پیش به آمار صادرات کشور اضافه شده است.

رضوانی‌فر در خصوص آمار صادرات غیر نفتی به استثنای صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی گفت: در ۱۱ ماهه سال جاری ۱۲۴ میلیون و ۷۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد. در ۱۱ ماهه سال جاری ۳۲ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار نفت و یک میلیارد و ۹۰ میلیون دلار خدمات فنی مهندسی صادر شده است که بدین ترتیب مجموع صادرات کشور در این مدت به رقم ۷۸ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار رسیده است.

به گفته وی میزان کالاهای صادراتی بدون احتساب صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی و صادرات از محل تجارت چمدانی به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۴۲ درصد افزایش و از حیث ارزش ۸.۸۷ کاهش داشته است.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن صادرات نفت ۱۹ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی داریم، تاکید کرد: تجارت خارجی کشور بدون احتساب صادرات نفت ۱۵ میلیارد دلار کسری دارد. البته باید توجه شود شیب منفی کسری تجاری بدون نفت در بهمن ماه کاهشی بوده است.

وی در خصوص سه قلم عمده کالاهای صادراتی گفت: در این مدت گاز طبیعی مایع شده با ۳ میلیارد دلار، پروپان مایع شده با ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و متانول با ۲ میلیارد دلار سه قلم عمده کالای صادراتی بودند.

رضوانی‌فر افزود: در بین اقلام عمده کالاهای صادراتی، سنگ آهن با ۶۴ درصد، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با ۵۴ درصد، محصولات نیمه تمام از آهن یا از فولاد با ۲۸ درصد از بیشترین رشد به لحاظ ارزشی در بین اقلام عمده کالای صادراتی برخوردار بودند. گاز طبیعی مایع شده با ۵۵ درصد، پروپان مایع شده با ۲۲ درصد و بوتان مایع شده با ۹.۲۱ درصد به لحاظ ارزشی در ۱۱ ماهه سال جاری بیشترین کاهش در ارزش را در بین اقلام عمده کالای صادراتی به خود اختصاص دادند.

با ۱۸ درصد کاهش به ۳۶۰ دلار متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی

این مسؤول ادامه داد: همچنین صادرات کالاهای پتروشیمی با ۴۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و به ارزش حدود ۱۸ میلیارد دلار، از نظر وزن ۹.۴ درصد کاهش و از حیث ارزش حدود ۲۹ درصد کاهش داشته است که ناشی از کاهش قیمت جهانی فرآورده‌های پتروشیمی بوده است.

رضوانی‌فر در خصوص ۵ کشور اول مقصد صادراتی کشورمان افزود: در این مدت ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا به چین، ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به عراق، ۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار به امارات متحده عربی، ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به ترکیه و ۲ میلیارد دلار به هند صادر شد. بدین ترتیب ۷۵ درصد از وزن و ۷۳ درصد از ارزش کل صادرات کشور در ۱۱ ماهه سال جاری به ۵ کشور فوق‌الذکر صادر شد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به افزایش واردات به لحاظ وزنی و ارزشی اظهار داشت: در ۱۱ ماهه سال جاری ۳۵ میلیون و ۷۶۶ هزار تن کالا به ارزش ۵۹ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان به لحاظ وزنی ۶.۴ درصد و از حیث ارزش ۱۱.۱۱ درصد افزایش داشته است. همچنین در این مدت ۶۰ میلیون دلار برق وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد کاهش داشته است.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص سه قلم عمده کالاهای وارداتی در ۱۱ ماهه سال جاری اظهار داشت: در این مدت ذرت دامی با ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، گوشی تلفن همراه هوشمند با ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و دانه سویا با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سه قلم عمده کالای وارداتی بودند.

به گفته وی در این مدت واردات طلا به اشکال خام، تراکتورها و قطعات منفصله اتومبیل‌های سواری در بین اقلام عمده کالای وارداتی از بیشترین افزایش به لحاظ ارزش و برنج و گندم از بیشترین کاهش برخوردار بودند.

ثبت ۱۹ میلیارد دلار مازاد تراز تجاری در ۱۱ ماهه سال جاری

رضوانی فر اظهار داشت: امارات متحده عربی با ۱۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، چین با ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، آلمان با یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ۵ کشور عمده طرف معامله واردات در ۱۱ ماهه سال جاری بودند.

این گزارش حاکی است، متأسفانه علی رغم پیگیری گمرک، وزارت نیرو اطلاعات به روز شده برق در خصوص ۱۱ ماهه را ارائه نکرده است و اطلاعات صادرات برق ۹ ماهه می‌باشد.

منبع :


مهر

source

ecokhabari

توسط ecokhabari