Wp Header Logo 18.png

خبرنگاران روز پنجشنبه به وقت محلی از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پرسیدند، آیا همچنان امیدوار است توافق آتش بس میان اسرائیل و حماس تا روز دوشنبه حاصل شود که بایدن  در پاسخ گفت: «امید داشتن در طبیعت انسان است.»

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد که در حال گفت و گو با رهبران منطقه ای در این زمینه بوده است. با این حال، بایدن اشاره کرد این توافق ممکن  است دیرتر از  روز دوشنبه هفته آینده که خود قبلا پیش بینی کرده بود، بدست آید.

 بایدن پیش از این، در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که چه زمانی آتش‌بس در غزه برقرار می‌شود، گفته بود: مشاور امنیت ملی گفته که ما (به آتش‌بس) نزدیک هستیم البته هنوز کار تمام نشده است. امیدوارم که تا دوشنبه آینده آتش‌بس برقرار شود.

دوحه پایتخت قطر  به تازگی میزبان دور جدیدی از گفت‌وگوها درباره آتش بس در غزه بود که با حضور نمایندگان اسرائیل، حماس و میانجی‌هایی از قطر، مصر و آمریکا برگزار شد.

رسانه های اسرائیلی گزارش داده بودند که انتظار می‌رود در این دوره از مذاکرات درباره فهرست اسامی اسرای رژیم اسرائیل و هویت اسیران فلسطینی که آزاد خواهند شد و همچنین شرایط آتش‌بس و بازگشت محدود غیرنظامیان به شمال نوار غزه بحث و گفت‌وگو شود.

واکنش بایدن به حمله اسرائیل به فلسطینیان در انتظار کمک

 رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که حمله به فلسطینی‌های در انتظار کمک در شمال غزه، تلاش‌ها برای دستیابی به توافق بین حماس و اسرائیل را پیچیده‌تر خواهد کرد.

 بایدن در پاسخ به این سوال که آیا این حمله دستیابی به آتش‌بس را دشوارتر می‌کند، به خبرنگاران گفت: «حتما چنین خواهد شد».  

 رئیس جمهور آمریکا همچنین مدعی شد که «دو روایت متفاوت از آنچه در جریان حمله رخ داده» وجود دارد و آمریکا در حال «بررسی» شرایط این حمله است.

ده ها فلسطینی روز پنجشنبه در اطراف کاروان کمک رسانی در شمال غزه کشته شدند. حماس نیروهای اسرائیلی را مقصر می داند که به سوی جمعیت فلسطینی تیراندازی کردند، در حالی که اسرائیل مدعی شد که بیشتر تلفات ناشی از ازدحام جمعیت درمیان فلسطینی‌ها بوده است، زیرا جمعیت به سمت کامیون‌ها هجوم آورده و آنهارا غارت کرده است.

تعداد تلفات فلسطینی‌ها طی ۵ ماه جنگ به بیش از ۳۰ هزار نفر رسیده است

مقامات بهداشتی غزه می گویند که حداقل ۱۰۴ فلسطینی بر اثر این حمله اسرائیل کشته شدند و تعداد تلفات فلسطینی‌ها در طول ۵ ماه جنگ به بیش از ۳۰ هزار نفر رسید.

 مقامات بهداشتی غزه گفتند که بیش از ۷۵۰ نفر دیگر بر اثر حمله اسرائیل به فلسطینیان در اطراف کاروان کمک رسانی، زخمی شدند.  این حادثه در حالی رخ داد که کاروانی متشکل از ۳۰ کامیون کمک رسانی از رفح به سمت شمال غزه به خیابان الرشید در غرب شهر غزه رسیدند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

وزارت بهداشت غزه در جدیدترین آمار خود اعلام کرد که شمار شهدای غزه از آغاز حملات اسرائیل از هفتم اکتبر (۱۵ مهر) به ۳۰ هزار و ۳۵ نفر رسیده است و ۷۰ هزار و ۴۵۷ شهروند فلسطینی نیز زخمی شده اند.

منبع :


ایرنا

source

ecokhabari

توسط ecokhabari