Wp Header Logo 357.png

به گزارش تجارت‌نیوز، سید عباس موسوی در گفت وگوی تفصیلی با باکو تی.وی، از سفر هیاتی به تهران برای آماده سازی مقدمات خبر داد و گفت: پیشینه تاریخی دو کشور و روابط عمیق فرهنگی و عاطفی میان مردمان دو سوی مرز حدودا ۸۰۰ کیلومتری ایران و جمهوری آذربایجان اجازه نمی دهد مشکلات و سوء تفاهمات ادامه دار باشد.

وی ادامه داد: دو کشور سعی کردیم با عقل، درایت و تدبیر از مرحله سردی عبور کنیم و صفحه جدیدی در روابط دو جانبه بگشائیم.

موسوی تصریح کرد: دست دشمنان مشترک و برخی کشورها و رژیم ها در منطقه و فرامنطقه بویژه سرویس های امنیتی آنها در اختلاف افکنی میان ایران و جمهوری آذربایجان عیان است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذریایجان گفت: طبیعی است همانطور که در یک خانواده همه یک جور فکر نمی کنند در میان همسایگان هم اختلاف نظر وجود داشته باشد. همسایگان مانند گوشت و ناخن به هم چسبیده اند. اما هر از گاهی نیاز داریم چرک و میکروب ها را از لای آنها پاک کنیم. سیاست همسایگی دولت جدید ایران یک سیاست جدی و اصولی است.

موسوی حادثه هفتم بهمن و حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را بسیار تلخ، غیرقابل پیش بینی و غافلگیر کننده دانست و افزود: اما همه شواهد و رفت و آمدهای بعدی مقامات قضایی و امنیتی دو کشور و اعتراف فرد ضارب نشان داد این اقدام فردی و با انگیزه های شخصی بود. این فرد دستگیر، محاکمه و به اشد مجازات محکوم شد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بر اساس اصول و مبانی ثابت حرکت می کند که قابل خدشه و تغییر نیست. مخالفت با اشغالگری و تجزیه طلبی از جمله این اصول اساسی است که در دوران اشغال، ایران را کنار جمهوری آذربایجان قرار داد.

موسوی تصریح کرد: بنده برخی اخبار و گزارش های هدفدار مبنی بر کمک ایران به اشغالگران را کاملا نفی و رد می کنم و اینگونه وارونه سازی ها جای تاسف دارد. واقعیات را از مقامات تان بپرسید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذریایجان ادامه داد: مقام معظم رهبری به عنوان نفر اول کشور ما و فرمانده کل قوا چه در ابتدای اشغال سرزمین های آذربایجان و در دوره جنگ اول قره باغ و چه در جنگ دوم قره باغ صراحتا از آزادسازی سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان حمایت کردند و بقیه ارکان نظام در دولت و نیروهای مسلح همواره همین منویات را پی گرفتند و ادامه دادند.

وی گفت: ایران بیش از ۳۰ سال نخجوان را به خاک اصلی جمهوری آذربایجان متصل کرد و الان هم بنا داریم این مسیر را توسعه داده و متنوع کنیم. مسیر هوایی اتصال به نخجوان نیز از فضای ایران عبور می کند.

موسوی با بیان اینکه دو کشور بجای دیوار کشی در حال پل زدن میان خود هستیم، افزود: همه اقوام ایرانی، ایران را از آن خود می دانند و از نظر بنده ایرانی ترین قوم در کشور ما آذربایجانی های ما هستند و در همه جای ایران هم حضور دارند. شخص اول کشور ما اصالتا آذری زبان هستند و بسیار تاکید و توصیه بر تکلم به این زبان در میان خانواده ها دارند. بنابراین سوال شما از اساس صحیح نیست.

وی گفت: در حال طراحی پروژه های بزرگ اقتصادی برای ایجاد درهم تنیدگی بیشتر اقتصادی دو همسایه هستیم.

منبع :


ایرنا

source

ecokhabari

توسط ecokhabari