Wp Header Logo 445.png

به گزارش تجارت‌نیوز،  آخرین جلسه هیئت دولت در سال 1402 بعدازظهر امروز یکشنبه به‌ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی برگزار شد و طی آن وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و رؤسای‌کل بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه گزارش‌های مشروحی از اقدامات و دستاوردهای دولت در طول سال گذشته ارائه کردند.

رئیس جمهور شاخص‌های ارائه‌شده در این گزارش‌ها درباره کاهشی شدن روند تورم را مایه خرسندی دانست و خطاب به مسئولان مربوط تأکید کرد که به این مقدار اکتفا نکنند و تلاش‌شان را برای کاهش بیشتر نرخ تورم مضاعف کنند.

رئیسی ضمن ابراز رضایت از آمارهای مربوط به رشد تولید و تجارت کشور و غلبه آمار مواد اولیه، نسبت به محصولات نهایی در واردات، بر تلاش برای تداوم این روند و همچنین ضرورت تبیین و تشریح این اقدامات برای نخبگان و اهل‌فن و نیز عموم مردم تأکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به گزارش وزیر نیرو درباره حجم بالا و کم‌سابقه بارندگی‌های پیش‌بینی‌شده برای استان‌های جنوب غربی کشور در روزهای آتی، از همه مسئولان و دستگاه‌ها خواست تدابیر پیشگیرانه لازم را به‌ویژه متناسب با سفرهای نوروزی مردم اتخاذ کنند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش، با ابراز تأسف و نگرانی عمیق از وضعیت امروز فلسطینیان در غزه، بی‌تحرکی سازمان‌های بین‌المللی در قبال جنایات بی‌سابقه صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم، بی‌گناه و بی‌دفاع اما مقتدر غزه و نیز بی‌عملی برخی کشورهای اسلامی در قطع روابط اقتصادی و سیاسی با رژیم صهیونیستی به‌عنوان عاملی مؤثر و بازدارنده در قطع این جنایت را محکوم کرد و گفت: فلسطینیان و دیگر مظلومان جهان هرگز این بی‌عملی را فراموش نخواهند کرد.

در جلسه امروز هیئت دولت رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های دستگاه متبوع وی در سال 1402 مدیریت رشد نقدینگی و کاهش نرخ آن به 25 درصد بود، به رسیدن نرخ رشد نقدینگی به 25.4 در دی ماه اشاره کرد و گفت که این عدد در حالی به دست آمد که نرخ رشد نقدینگی در ابتدای دولت سیزدهم 42.8 درصد بوده است.

فرزین همچنین از کاهش نرخ رشد پایه پولی به 29.6 در بهمن 1402 نسبت به زمان مشابه در سال قبل خبر داد که در زمان آغاز فعالیت دولت مردمی 45 درصد بود.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه به گستردگی حدود 90درصدی شبکه بانکی در سطح کشور و نیز رشد مطلوب شبکه شتاب و بانکداری الکترونیک اشاره کرد که دو نتیجه مهم کاهش قابل ملاحظه نسبت اسکناس به کل نقدینگی و نیز تسهیل دسترسی مردم به شعب بانک‌ها را به‌دنبال داشته و از این لحاظ ایران را میان کشورهای برتر جهان قرار داده است.

افزایش پرداخت تسهیلات خرد در بهمن ماه به‌دستور رئیس جمهور بخش بعدی گزارش رئیس‌کل بانک مرکزی بود که به‌گفته وی حتی باعث افزایش مقطعی نرخ رشد نقدینگی از 25.4 درصد دی ماه به 27.5 در بهمن ماه شد، اما با کنترل‌های صورت‌گرفته در اسفند ماه به زیر 26 درصد باز خواهد گشت تا به هدف 25درصدی اعلام‌شده در ابتدای سال نزدیک شود.

فرزین همچنین از افزایش قابل ملاحظه پرداخت تسهیلات به بخش ساختمان و مسکن در سال 1402 خبر داد که در نتیجه باعث افزایش 13.1درصدی تعداد کل عملیات‌های ساختمانی و 14.6درصدی سطح کل زیربنای ساختمانی و افزایش 4.8درصدی سرمایه‌گذاری در بخش مسکن در کشور شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی تحقق 107درصدی اعطای تسهیلات ازدواج و تسهیلات خرد را که پیرو دستور و تأکید رئیس جمهور حاصل شده است و ساماندهی وضعیت بانک‌ها و مؤسسات مالی ـ اعتباری متخلف و انحلال بدون مشکل و حاشیه 3 مؤسسه را که فقط یکی از آنها حدود 300 شعبه در سراسر کشور داشت، از جمله دیگر اقدامات و دستاوردهای بانک مرکزی در سال 1402 عنوان کرد.

در ادامه جلسه امروز وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با اشاره به مصوبات 19بندی ستاد اقتصاد کلان دولت برای تحقق شعار سال، از تحقق دستورالعملی خبرداد که براساس آن همه دستگاه‌های اجرایی موظف بودند در راستای انضباط بودجه‌ای و جلوگیری از افزایش تورم از محل کسری بودجه، تا پایان خرداد تکالیف خود را در رابطه با حساب واحد خزانه انجام دهند.

خاندوزی ایجاد انضباط بودجه‌ای و مالی، ارتقای شفافیت و جلوگیری از رسوب پول در حساب‌های واسط را از نتایج اجرای این دستور توصیف و تصریح کرد که در نتیجه آن هیچ تکلیف و اقدام مالی باقیمانده‌ای برای دولت از سال 1402 به سال 1403 باقی نمانده است. وزیر اقتصاد همچنین توضیح داد که بر اساس بند 5 این دستورالعمل جدول زمان‌بندی تسویه بدهی دولت به بانک‌ها تهیه شده است که بر اساس آن، در مدت اجرای برنامه هفتم توسعه سالانه 50همت اوراق به‌منظور تسویه بدهی دولت به بانک‌ها منتشر خواهد شد.

موافقت با انتشار 50همت اوراق برای رفع کسری کفایت سرمایه دو بانک بزرگ دولتی و نیز موافقت با افزایش 270همتی سرمایه بانک‌ها که برابر با مجموع همه افزایش سرمایه بانک‌های کشور از ابتدا تا کنون بوده است، بخشی دیگر از گزارش وزیر اقتصاد از عملکرد وزارتخانه مبتوع وی بود.

خاندوزی همچنین به اصلاح سازوکارهای گمرکی در راستای رفع بستر هرگونه کم یا بیش اظهاری در صادرات و واردات در سال 1402 اشاره کرد که در نتیجه آن با شفافیت ایجادشده در مورد ارزش‌گذاری در حوزه‌های گمرکی، بخش زیادی از کم یا بیش اظهاری‌ها برطرف شده است. جذب 5.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی قطعی در سال 1402 که در سال گذشته عدد آن 4 میلیارد و در سال 1399 یک میلیارد دلار بوده و افزایش حجم تسهیلات خرد اعطاشده به مردم از 13 درصد سال 1400 به 19 درصد مجموع تسهیلات اعطایی بانک‌ها در سال 1402، بخشی دیگر از گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در ادامه جلسه امروز هیئت دولت به ارائه گزارش عملکرد این سازمان در سال 1402 پرداخت. بر اساس این گزارش در حالی که نرخ رشد اقتصادی کشور در دهه 1390 به‌طور متوسط 0.7 درصد بوده است، این عدد در سال 1400 به 5.6، در سال 1401 به 5 و در سال جاری به‌ترتیب در فصل بهار 7.9، تابستان 7.1، پاییز 5.1 و بر اساس شاخص‌های پیش‌نگر در فصل زمستان به عدد 5.8 درصد بالغ می‌شود که حاکی از رشد 6.7درصدی در 9ماهه اول سال و احتمالاً 6.4درصدی در کل سال خواهد بود، همچنین در حالی که نرخ بیکاری در ابتدای دولت مردمی 9.6 درصد بوده، در پاییز امسال این نرخ به 7.6 درصد رسیده است که پایین‌ترین عدد در 30 سال گذشته محسوب می‌شود.

به‌گفته منظور اعداد شاخص‌های رشد اقتصادی و نرخ بیکاری به‌خوبی حاکی از تحقق شعار رشد تولید می‌باشد و امیدواری به حصول نرخ رشد بالای 7 درصد در سال 1403 را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین با اشاره به اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه از خرداد سال 1402 تا بهمن ماه همواره زیر نمودار تورم نقطه به نقطه در سال 1401 بوده است، از کاهش حدود 20درصدی نرخ تورم از فروردین با عدد 55 درصد به 35.8 درصد در بهمن 1402 خبر داد.

منظور از تحقق بخش عمده‌ای از تعهدات بودجه‌ای دولت در سال 1402 با وجود محدودیت‌ها خبر داد و افزود: در سال 1402، در مجموع 176همت اوراق منتشر شد که همه این مبلغ به‌اضافه 48همت دیگر از محل اعتبارات هزینه‌ای دولت برای بازپرداخت اصل و سود اوراق سال قبل هزینه شده است و ریالی از آن در زمینه اداره کشور و بخش جاری هزینه نشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از تخصیص 100درصدی اعتبارات برخی دستگاه‌ها و 90درصدی عموم دستگاه‌ها و همچنین تخصیص حدود 114درصدی اعتبارات وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

گزارش بعدی ارائه‌شده در آخرین جلسه هیئت دولت در سال 1402 مربوط به وزیر نفت بود که با اشاره به قراردادهای جدید با پیمانکاران داخلی برای توسعه میادین نفتی به‌ارزش 13 میلیارد دلار از افزایش 400هزار بشکه‌ای تولید نفت در نتیجه اجرای این قراردادها خبرداد و گفت که برخی از این میادین از میانه سال 1403 وارد مدار تولید خواهند شد.

اوجی همچنین از افزایش تولید LPG از 3.2 میلیون تن در سال 1399 به 6.5 میلیون تن در سال 1402، افزایش جمع‌آوری گازهای مشعل از 0.4 میلیون مترمکعب در سال 1399 به 11.5 میلیون مترمکعب در سال 1402، 32 میلیون در سال 1403 و 64 میلیون مترمکعب در سال 1404 طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته خبر داد.

افزایش ظرفیت پالایشی نفت خام و میعانات گازی از 2 میلیون و 100 هزار بشکه در روز در سال 1400، به 2 میلیون و 370 هزار بشکه در روز در سال 1402، افزایش تولید محصولات پتروشیمی از 65 به 75 میلیون تن طی سال‌های 1400 تا 1402، افزایش وزنی صادرات محصولات پتروشیمی از 29 میلیون تن در سال 1399 به 34.4 میلیون تن در سال 1402 که رشد 19درصدی را نشان می‌دهد و افزایش نرخ رشد گروه نفت و گاز که در سال‌های 97 و 98 منفی و در سال 1399 مثبت 5.6 درصد بوده و به عدد 22 درصد در سال 1402 بخش‌هایی دیگر از گزارش وزیر نفت بودند.

در ادامه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با ارائه آمارهایی از گزارش عملکرد این وزارتخانه در سال 1402، تجارت کلی و صادرات و واردات کشور را فعال و پویا و رو به افزایش دانست و اضافه کرد: آمار تولید دسته‌های مختلف کالایی در کشور بیانگر این است که شرایط جهش بزرگ در عرصه تولید برای کشور در سال آینده فراهم است.

وزیر صمت سهم مواد اولیه از مجموع واردات کشور را 65 درصد و سهم کالاهای مصرفی را 13 درصد عنوان کرد و از مدیریت 66 هزار طرح صنعتی و معادل 114 میلیارد دلار پروژه در حال اجرا در کشور خبر داد.

در ادامه گزارش وزیر صمت آمده است که اجرای بزرگترین پروژه‌های آبرسانی از دریا در کشور که بخش کرمان آن به اتمام رسیده و آماده بهره‌برداری است و آبرسانی به استان‌های یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان نیز با سرعت در حال اجرا می‌باشد که کیفیت و زمان اجرای آنها در حد رکوردشکنی است.

وزیر صمت همچنین از اجرای طرح‌های جشنواره‌های خرید بهاره و نیز اعطای کارت‌های اعتباری خرید به اقشار مختلف مردم تا سقف 200 میلیون تومان خبر داد که در این راستا تاکنون 320 هزار کارت صادر و تحویل شده است و 38 هزار فروشگاه نیز در این طرح مشارکت دارند.

وزیر نیرو نیز در جلسه امروز هیئت دولت گزارش کوتاهی از پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته برای بارش‌های سنگین و کم‌سابقه در روزهای آینده ارائه کرد و آمادگی کامل دستگاه‌های مسئول برای پیشگیری از خسارات احتمالی ناشی از بارش‌های سیل‌آسا را خواستار شد.

همچنین شهردار تهران در جلسه امروز در گزارشی از فعالیت 285 میدان میوه و تره‌بار در تهران خبر داد که حدود 50 درصد میوه شهر تهران را با متوسط 45 درصد پایین‌تر و صیفی‌جات را با 33 درصد پایین‌تر از قیمت بازار در اختیار مردم قرار می‌دهد.

رئیس جمهور در پایان این جلسه از تلاش‌ها و خدمات همه اعضای دولت و همکاران آنها که به نام نظام اسلامی در سراسر کشور به مردم خدمت می‌کنند، قدردانی کرد و ضمن تبریک پیشاپیش فرارسیدن سال نو به آنان و همه مردم ایران، سالی سرشار از موفقیت و پیروزی را برای ملت ایران از خداوند متعال مسئلت کرد.

منبع :


تسنیم

source

ecokhabari

توسط ecokhabari