Wp Header Logo 34.png

به گزارش تجارت‌نیوز، روند صعودی قیمت دلار با شروع معاملات نقدی در روز ۱۴ فروردین کلید خورد. اخبار مربوط به حمله هوایی روز دوشنبه به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق باعث تشدید انتظارات تورمی و افزایش قیمت اسکناس آمریکایی شد. این موضوع فنر قیمت دلار را رها کرد و اسکناس آمریکایی را در سقف قیمت قرار داد.

هدف سیاست‌گذار دستاوردسازی است

در همین راستا بروز حق‌شناس کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز اظهار کرد: «دلار روند گرفته و با زدن سقف قبلی، حرکت صعودی این اسکناس به سمت سقف کریدور شکل گرفته است.» این کارشناس بازارهای مالی گفت: «اسکناس آمریکایی درصدد تغییر کریدور است و در سقف کریدور امکان اصلاح قیمت وجود دارد.»

نبود دسترسی به آمار، محاسبه ارزش ذاتی دلار را سخت کرده است

وی با تاکید بر اینکه به دلیل ارائه‌نشدن آمار از سوی سیاست‌گذار، محاسبه ارزش ذاتی و تحلیل آن سخت است، خاطرنشان کرد: «در حال حاضر ما با پدیده‌ای از سوی سیاست‌گذار مواجهیم که آمارهای دقیقی ارائه نمی‌دهند. آخرین اجزای آمار نقدینگی برای شهریور سال گذشته است و همین موضوع کار را برای تحلیلگر سخت می‌کند.»

وی افزود: «آمار نقدینگی به صورت قطره‌ای اعلام شده که رقمی بالغ بر هفت هزار و ۸۸۰ هزار میلیارد تومان بوده و رشد ۲۴.۱ درصدی نسبت به اسفند سال 1401 داشته است.»

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: «بانک مرکزی به‌عنوان دستاورد به این مساله‌ نگاه می‌کند؛ اما عملا ما اجزای این آمار را نداریم. از اینکه رشد پایه پولی،‌ دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و بدهی دولت به بانک‌ها که در چه وضعیتی است بی‌خبریم.» وی تاکید کرد: «عملا هدف بانک مرکزی ابراز موفقیت در کنترل نقدینگی بود.»

دلار همچنان زیر ارزش ذاتی است!

حق‌شناس در خصوص محاسبه ارزش ذاتی دلار اظهار داشت: «در اسفند سال گذشته ارزش ذاتی دلار ۶۴ هزار تومان عنوان شد؛ اما با داده‌های ناچیز فعلی محاسبه ارزش ذاتی دقیق دلار سخت است و به نظر می‌رسد برای فرروردین ماه این رقم به محدوده ۶۷ هزار تومانی برسد.»

وی افزود: «با وجود رشد قیمت دلار در روزهای اخیر اما هنوز قیمت این اسکناس زیر ارزش ذاتی است.»

اصلاح قیمت دلار در پیش است

این کارشناس اقتصادی از دیدگاه تکنیکالی قیمت دلار را بررسی کرد و گفت: «نگاهی به نمودار دلار نشان می‌دهد، محدوده نیمه کانال چهارم از کریدور ششم، منطقه مقاومتی این اسکناس است و اگر شکسته شود به راحتی تا محدوده‌های بالاتر رشد خواهد داشت.»

حق‌شناس در پایان تاکید کرد: «تا انتهای فروردین خیز دلار به کریدور بالاتر محتمل است و آنجا اصلاح قیمت را برای دلار متصور هستیم.»

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

 

source

ecokhabari

توسط ecokhabari