Wp Header Logo 519.png

به گزارش تجارت‌نیوز، در پی تهدید دیوار و شیپور از سوی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر مسدود سازی بخش املاک این دو پلتفرم، هر کدام از این دو مجموعه به صورت جداگانه واکنش نشان دادند. محتوای خبر تهدید را می‌توانید از اینجا بخوانید.

«بستر سودجویی» آیا بهانه‌ای جدید است؟

با مشاهدات صورت‌گرفته اطلاعات و داده‌ها نشان می‌دهد هرساله، حمله‌هایی از این دست به برخی از پلتفرم‌های استارتاپی به خصوص دیوار و شیپور انجام می‌شود. منشاء این فشارها نامعلوم است. به نظر می‌رسد رقبای سنتی این پلتفرم‌ها ارتباطی با این حمله‌ها دارند.

ابوالفضل نوروزی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، با اشاره به اینکه در برخی موارد شاهد مصادق جرم‌گونه بوده‌ایم، گفته است به نظارت در سطحی بالاتر از سطح کنونی احتیاج است. در محتوای اخبار مربوطه آمده است شرط لازم برای عبور از خطر انسداد و مسدود شدن، تکمیل کردن و بهبود بخشیدن رصد اطلاعاتی به کاربران این پلتفرم‌هاست تا دلالان و سوداگران نتوانند به سودجویی خود ادامه دهند. ثبت اطلاعات برای جلوگیری از کلاهبرداری با هویت‌های جعلی امری بدیهی به نظر می‌رسد.

اولتیماتوم این نهاد به پلتفرم‌ها یک هفته است. در غیر این صورت اقدامی جدی انجام می‌شود. حال باید دید جوابیه پلتفرم‌های مذکور یعنی دیوار و شیپور به چه شکل خواهد بود. 

این در حالی است که با پیگیری‌های تجارت‌نیوز، در مصاحبه‌ای با پاکروان مدیرعامل و عضو هیات مدیره شیپور، درباره این موضوع صحبت کردیم. شما می‌توانید محتوای این گفت‌وگو را از اینجا بخوانید.

بیانیه پلتفرم دیوار منتشر شد

محتوای این جوابیه که برای اولین بار از تجارت‌نیوز منتشر می‌شود به شرح زیر است:

پاسخ دیوار به وزارت راه و شهرسازی: به جای تهدید به تعهدات‌تان عمل کنید

مدیرعامل دیوار در واکنش به انتشار خبری با عنوان «هشدار وزارت راه و شهرسازی مبنی بر مسدود شدن بخش املاک دیوار و شیپور»،‌ با اشاره به سابقه این ماجرا می‌گوید: دیوار از ۱۸ مهر ۱۴۰۲ به سامانه املاک و اسکان وصل شده است و در فرایند ثبت آگهی، هر کاربری که بخواهد آگهی ملک منتشر کند امکان استفاده از این سامانه و دریافت نشان تطبیق کد ملی با کد پستی را دارد. به گفته اشکان آرمندهی، اما مشکل این است که دوستان وزارت راه و شهرسازی چندین ماه است روی یک موضوع سلیقه‌ای درباره محل قرار گرفتن دکمه ورود به این سامانه بدون در نظر گرفتن استانداردهای طراحی رابط کاربری متوقف شده‌اند.

جوابیه

مدیرعامل دیوار توضیح می‌دهد: در جلسه‌ای که ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ با حضور وزیر محترم ارتباطات برگزار شد برای پلتفرم‌ها این تعهد- ایجاد درگاه اتصال به سامانه املاک و اسکان – تعیین شد و ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تعهدمان عمل کردیم. در همین جلسه برای وزارت راه و شهرسازی هم تعهداتی تعیین شد که تاکنون به آن عمل نشده است، از جمله تعهدات وزارتخانه این بود که اگر شخصی غیر از مالک، قصد آگهی ملکی را داشت تنها در صورتی مجاز به انتشار آگهی است که کد ملی و شماره موبایل مالک را هنگام ثبت آگهی در سکو وارد کند و پس از تایید مالک اجازه انتشار آگهی داده شود. پیاده‌سازی این موضوع از وظایف وزارت راه و شهرسازی است ولی تاکنون برای مشخص کردن این فرایند هیچ اقدامی نشده است. تعجب می‌کنم از موضع دوستان وزارت راه و شهرسازی که صرفاً روی مساله مسدودسازی تاکید می‌کنند. ما هفت ماه است به تعهدات‌مان عمل کرده‌ایم و هر کاربری در فرایند ثبت آگهی ملک هم می‌تواند درگاه اتصال به سامانه املاک و اسکان را ببیند.

مدیرعامل دیوار همچنین با اشاره به ایرادات فنی وب سرویس سامانه املاک و اسکان نیز می‌گوید: ما در بهمن ۱۴۰۲ و پس از گذشت چهار ماه از اضافه شدن درگاه این سامانه به دیوار، بعد از جلساتی که با مسئولان وزارت راه داشتیم، طی نامه‌ای به رئیس کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، تعدادی از ایرادات سامانه را اعلام کرده و درخواست اصلاح آنها را داشته‌ایم. تاخیر در پاسخگویی، نرخ پایین تایید به درخواست‌های ارسالی (تنها ۱۰ درصد)، معیارهای اشتباه برای احراز هویت مانند اینکه کاربر می‌تواند با استفاده از کدپستی یک ملک نامرتبط، آگهی خود را احراز کند از جمله ایرادات این سامانه است، اما تاکنون اقدامی برای حل این مسائل انجام نشده است.

آرمندهی در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید: ما البته به این وضعیت تکراری عادت کرده‌ایم، چون از سال ۹۸ دستگاه‌هایی که در انجام وظایف خود کم‌کاری می‌کنند هر سال در همین فصل که پیک جابه‌جایی مستاجران است، به دلیل انتقادات و نارضایتی‌ها صرفاً می‌خواهند تقصیر را گردن پلتفرم‌ها بیندازند، چند سال می‌گفتند قیمت‌ها از روی سایت برداشته شود، یک سال حکم به تعلیق دادند و حالا هم از مسدودسازی می‌گویند.

مدیرعامل دیوار ادامه می‌دهد: ما حتی فهرستی از کسانی را که به صورت هدفمند آگهی‌های غیرواقعی در بخش املاک منتشر کرده‌اند آماده کرده و به دلیل تضییع حقوق و اتلاف وقت کاربران‌‌مان، فرایند شکایت قضایی از آنها را هم شروع کرده‌ایم. چون این موضوع جزو دغدغه‌های اصلی دیوار برای افزایش کیفیت آگهی‌هاست.

آرمندهی در پایان تاکید می‌کند: ما همچنین برای احراز هویت کاربران آگهی‌گذار ملک، در تاریخ ۱۰ آذر ۱۴۰۲ یک سامانه دیگر به اسم ونیفای را نیز فعال کرده‌ایم. جلوگیری از انتشار آگهی‌های غیرواقعی از اهداف و برنامه‌های اصلی ما در دیوار است و از هر اقدامی که در زمینه رسیدن به این هدف موثر باشد استقبال کرده و برای اجرای آن آماده همکاری و تعامل هستیم.

پایان بیانیه

اخبار حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه استارتاپ تجارت‌نیوز بخوانید.

source

ecokhabari

توسط ecokhabari