Wp Header Logo 26.png

«تجارت‌نیوز» گزارش می‎‌دهد:

سکوت معنادار شورای رقابت در برابر افزایش قیمت کارخانه پژو پارس/ شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو کنار می‌رود؟


پیش‌بینی می‌شد تولید پژو پارس تا پایان سال 1402 به دلیل انطباق نداشتن این خودرو با استاندارد‌های 85گانه متوقف شود، اما این خودرو اکنون در بهار 1403 همچنان در حال تولید است. به دلیل اعتراضاتی که پیرامون توقف تولید این خودرو صورت گرفت، شورای رقابت برای بررسی مساله عرضه پژو پارس دست‌به‌کار شده است.به گزارش تجارت‌نیوز، بیش از دو هفته از افزایش قیمت کارخانه محصولات پژو پارس می‌گذرد. با توجه به حاشیه‌هایی که پیرامون تولید این سدان محبوب ایرانی طی چند ماه اخیر رواج یافت، هشتم اردیبهشت 1403 شورای رقابت در ششصد و پنجاه و ششمین جلسه خود، مسائل مربوط به تولید و عرضه پژو پارس را به بحث گذاشت. در این جلسه وزیر صمت، رئیس سازمان ملی استاندارد و مدیرعامل ایران‌خودرو حضور داشتند.

با توجه به انحصار موجود در بازار خودرو، از بهمن‌ماه 1401 شورای رقابت به‌ عنوان نهادی برای قیمت‌گذاری خودروهای داخلی و مونتاژی انتخاب شد، اما بارها درباره افزایش قیمت محصولات داخلی و مونتاژی سکوت کرده است.

ماجرای افزایش قیمت پژو پارس از کجا شروع شد؟

ماجرا از آنجا شروع شد که طبق نامه ارسال‌شده از سوی سازمان استاندارد، خودرو پژو پارس قادر به پاس کردن استاندارد‌های 85گانه نبوده و تصمیم بر توقف تولید این محصول گرفته شد. از طرفی، متقاضیان این خودرو در سامانه یکپارچه به توقف تولید این محصول اعتراض کردند.

اعتراضات دلیلی برای ادامه تولید پژو پارس در ماه‌های اخیر شد و بر همین مبنا، شرکت ایران‌خودرو در تاریخ 29 فروردین 1403 با اعلام قیمت جدید برای چهار مدل پژو پارس، اقدام به ارسال فراخوان به متقاضیان کرد. ارسال فراخوان با قیمت جدید، اعتراض متقاضیان را مقابل شورای رقابت در پی داشت، اما درباره اینکه افزایش قیمت از طرف کدام نهاد ذی‌ربط بوده شفاف‌سازی نشد.

شورای رقابت همچنان در سکوت!

پژو پارس طی سال‌های گذشته یکی از محبوب‌ترین خودروهای داخلی بوده و تقاضای بیشتری نسبت به سایر محصولات دارد.

سپهر دادجوی توکلی، سخنگوی شورای رقابت، در پاسخ به پیگیری‌های تجارت‌نیوز، تنها به توضیحی کوتاه بسنده کرد و گفت: «جلسه 656 شورای رقابت که یکی از بخش‌های آن بررسی مسائل مربوط به عرضه پژو پارس بود یکی از جلسات کارشناسی این شورا محسوب می‌شود و درصورتی‌که هر تصمیمی دراین‌باره اتخاذ شود از طریق وب‌سایت شورای رقابت اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

برای مطالعه بیشتر صفحه اخبار خودرو را در تجارت‌نیوز دنبال کنید.


source

ecokhabari

توسط ecokhabari