Wp Header Logo 3.png

بیشترین سوالی که در هنگام نوشتن فصل دوم پایان نامه در ابتدا امر به سراغتان می آید طریقه نوشتن مبانی نظری است. ما در این مقاله سعی داشته ایم طریقه ابتدا مبانی نظری را خدمتتان تشریح و سپس راه‌های درست نوشتن ادبیات و مبانی نظری را ارائه دهیم، همان‌طور که می‌دانید مبانی نظری تقریباً 20 تا 30 درصد یک پایان را تشکیل میدهد. پس باید در طریقه نوشتن و کمک گرفتن از مبانی نظری های گذشته بسیار دقت عمل به خرج دهید. باما همراه باشید تا به بررسی دقیق مبانی نظری بپردازیم.

مبانی نظری چیست؟!

Theoretical Foundations یا مبانی نظری که اسم‌های گوناگونی از قبیل مفاهیم نظری، چارچوب پژوهش و… که در آن پژوهشگر باید به مطالعه منابع مربوط به موضوع آن تحقیق یا پایان‌نامه بپردازد. این مطالعه با نام مبانی نظری به پژوهشگر کمک می‌کند تا نگاه بهتر و عمیق‌تری نسبت به موضوع مورد پژوهش خود داشته باشد تا اگر در حین تحقیق و پژوهش خود، به مشکلی برخورد بتواند با دانستن ریشه و عمق موضوع، آن مطلب را به‌راحتی برای خود تحلیل کند. مطالعه منابع باید هم به‌صورت مستقیم و هم غیرمستقیم دررابطه‌با موضوع تحقیق صورت گیرد.

مبانی نظری در فصل دوم- تعریف مبانی نظری در پایان نامه

مبانی نظری در فصل دوم پایان‌ نامه به کار می‌رود، یا بهتر از بگوییم در قسمت ابتدایی از فصل دوم پایان نامه، مبانی نظری را بیان و نوشته و سپس در قسمت دوم به سراغ پیشینه تحقیق می‌رویم.  ما در قسمت اول یا همان مبانی نظری باید نظریه‌هایی را بررسی کنیم که اطراف موضوع پژوهش فعلی ما هستند و در واقعاً باید موضوع اصلی پژوهش را مطرح کنیم و سپس به‌طورکلی مدل‌های ارائه شده موضوع، مهم‌ترین تئوری‌های موجود در پیرامون موضوع پژوهش را مورد بررسی قرار دهیم.

اطلاعات را در قسمت مبانی نظری باید به‌صورت ستون فقرات یک ماهی مرتب کنیم. مثلاً زمانی که می‌خواهیم درباره موضوعی مثل افسردگی شغلی تحقیق کنیم اول باید تیتر اصلی خودمان را یعنی افسردگی شغلی قرار دهیم و سپس به تعاریف و مدل‌های تیترهای فرعی مانند تعریف افسردگی شغلی، تاریخچه افسردگی شغلی، ابعاد افسردگی شغلی، ازبین‌بردن افسردگی شغلی و…. بپردازیم.

چگونه مبانی نظری بنویسیم؟

نگارش بخش “مبانی نظری” در فصل دوم پایان‌نامه یکی از بخش‌های مهم و اساسی در فصل 2 پایان‌نامه است که باید با دقت و دانش کافی جمع آوری و نوشته شود. در ادامه میخواهیم به بررسی چند مرحله را برای نوشتن مبانی نظری بپردازیم:

انتخاب مبانی نظری مرتبط با موضوع: اول‌ازهمه باید مبانی نظری مربوط با موضوع پایان‌نامه خود را انتخاب کنید (یعنی بر روی چه مسائله‌ای در حال تحقیق هستید؟). مبانی نظری که انتخاب می‌کنید باید به شکل مستقیم با موضوع پژوهش شما ارتباط داشته باشند و به شما کمک کند تا یک چارچوب مفهومی برای تجزیه‌وتحلیل موضوع مورد بررسی خود ارائه دهید.

جمع‌آوری منابع مرتبط با موضوع پایان‌نامه: منابع مرتبط با مبانی نظری خود را گردآوری کنید. این منابع می‌توانند شامل پایان‌نامه‌ها، مقالات علمی، کتاب‌های مربوطه، گزارش‌های تحقیقاتی و سایر منابع معتبر در دسترس باشند.

مطالعه و تحلیل منابع جمع‌آوری‌شده: پس از جمع‌آوری منابع مرتبط با موضوع پایان نامه، باید آن‌ها را مطالعه و تحلیل نمایید. در اصل باید به مفاهیم اصلی، درست و اصولی که در منابع مطالعه شده به آن‌ها اشاره شده است یا حتی کمی از آن‌ها گفته شده است را درک کنید.

تدوین مبانی نظری: در این قسمت، ابتدا مفاهیم و نظریات مربوط به پژوهش خودتان را به‌صورت دقیق بیان کنید. برای هر مفهوم یا اصطلاح یا نظریه، بهتر است منبع مرتبط با آن را بیان کنید.

ارتباط‌دادن مبانی نظری با موضوع پایان‌نامه: برای ثابت‌کردن رابطه میان مبانی نظری و موضوع پایان‌نامه، باید این را نشان دهید که چگونه این مفاهیمی که ذکر کرده‌اید به تحلیل و تفسیر موضوع پایان‌نامه شما کمک می‌کنند.

نگارش و ویرایش مبانی نظری: نوشتن کامل این بخش، به ویرایش آن و بازبینی مجدد بپردازید تا مطمئن شوید که ارائه مبانی نظری به شکل واضح، دقیق انجام‌گرفته است.

ارجاعات و استنادها: در بخش پایانی “مبانی نظری”، باید به منابع و ماخذ مورداستفاده اشاره کنید. استفاده از منبع‌های مناسب و استاندارد بسیار مهم است.

با رعایت این مراحل بالا، شما می‌توانید بخش “مبانی نظری” پایان‌نامه خود را به درسی بنویسید. از اینکه غافل نشویم که اگر در جایی به مشکل خوردید یا سوال داشتید می‌توانید با مشاور یا استاد راهنمایتان تماس حاصل فرمایید.

88

درس‌گرفتن از گذشته

ما نمی‌توانیم در مورد آینده صحبت کنیم مگر اینکه از گذشته درس گرفته باشیم، مثلاً خیلی وقت‌ها در زندگی‌مان در کسب کارمان در رابطمان اتفاقاتی می افتد که ما اگر درگذشته درس نگرفته باشیم، احتمالاً به تکرار گذشته محکوم هستیم که دوباره اشتباهات را تکرار بشوند، پس ما باید از گذشته درس بگیریم برای اینکه در آینده موفق باشیم، در پایان‌نامه هم به همین صورت هست شما برای انجام یک مبانی نظری قوی در پایان‌نامه باید اول بررسی کنید ببینید درگذشته نویسندگان قبلی چه‌کارهایی انجام دادند و بعد از آن ها درس بگیرید برای اینکه در آینده پیشرفت کنید و نوآوری‌های جدیدی رو ارائه کنید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از 1800 فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق در سایت پایان باما به ادرس www.payanbama.ir دیدن فرمایید و باتوجه‌به موضوع موردنظر و با مشاهده و دانلود مبانی نظری خود، از آن استفاده کنید.

مبانی نظری در پروپوزال

مبانی نظری در پروپوزال یا همان “تئوری مطالب”، به توضیح و تعاریف مفهوم‌ها و اصول اساسی مربوط با موضوع پروپوزال می‌پردازد. مبانی نظری در پروپوزال باید به‌اندازه کافی جامع و کامل باشد تا خواننده را با اصول و مبانی برای درک موضوع پروپوزال آشنا کند؛ اما از این نکته غافل نشویم که هیچگاه مبانی نظری در پروپوزال نمی‌تواند به‌اندازه مبانی نظری در پایان‌نامه کامل باید زیرا همان‌طور که می‌دانید پروپوزال کوچک شده یک تحقیق یا پایان‌نامه است پس قطعاً مبانی نظری آن هم کمتر خواهد بود. در این قسمت، اهمیت موضوع پژوهش، تعریف مفاهیم کلیدی اصلی، ارائه فرضیات اصلی، ارتباط با پژوهش‌های قبلی به‌صورت مختصر  نوشته می‌شود.

به طور خلاصه، در بخش مبانی نظری پروپوزال باید این موارد انجام شوند:  توضیح اهمیت موضوع، تعریف مفاهیم کلیدی، مرور ادبیات، ارتباط با موضوع پژوهش، ارائه فرضیات

تفاوت مبانی نظری و چارچوب نظری

تفاوت میان “مبانی نظری” و “چارچوب نظری” به شرح زیر است:

مبانی نظری (Theoretical Foundations): و  چارچوب نظری (Theoretical Framework):

مبانی نظری دربرگیرنده مفاهیم، اصول و نظریات اساسی هستند که برای  تحلیل و تفسیر پدیده‌های مورد مطالعه استفاده میشود که دربالا کامل به آن پرداخته ایم. در حالی که چارچوب نظری پژوهش یک ساختار مفهومی است که برای ارائه یک چارچوب با نظم برای پژوهش مورد بررسی ما که در آن تحلیل، و تفسیر داده‌ها استفاده می‌شود. چارچوب نظری معمولاً مفاهیم، متغیرها، و روابط میان متغیرهای تحقیق است که در مطالعه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مبانی نظری معمولاً در بخشی از یک تحقیق، یک مقاله علمی، یا یک پایان‌نامه ارائه می‌شوند و به‌عنوان پایه و اساس تحلیل‌ها و استنتاج‌ها به کار می‌روند. مبانی نظری معمولاً از منابع مختلفی مانند کتاب‌ها، مقالات علمی، و تئوری‌های معتبر مشتق می‌شوند.

به طور خلاصه، مبانی نظری تشکیل شده از مفاهیم و نظریات اساسی که برای توجیه و تبیین پدیده‌ها استفاده می‌شود، درحالی‌که چارچوب نظری یک ساختار مفهومی است که برای تحلیل و تفسیر داده‌ها و ارائه فرضیات در یک پژوهش استفاده می‌شود.

استفاده از نمونه مبانی نظری پایان نامه در تحقیقات دیگر

معمولاً ما دانشجویان عزیزی که در ابتدای کار خود جهت نوشتن پایان‌نامه در بخش مبانی نظری هستند توصیه می‌کنیم که با خرید و استفاده از مبانی نظری مربوط به با حوزه تحقیقاتی خود، به پیشرفت و توسعه تحقیق خود کمک کنند. مبانی نظری نقش بسیار مهمی در توسعه دانش و مهارت‌های شما دارند و اینجا چند دلیل برای خرید مبانی نظری را بررسی می‌کنیم:

89

اصالت و اعتبار مبانی نظری تحقیقات قبلی: مبانی نظری معمولاً بر اساس تحقیقات و استدلال‌های علمی قوی ساخته می‌شوند که همین مبانی از منابع معتبر و اثرگذاری گرفته شده و توسط متخصصان و پژوهشگران معتبر  آن حوزه به‌کاررفته است.

توانمندسازی شخصی از درس از تحقیقات گذشته: استفاده و خرید مبانی نظری به شما این امکان را می‌دهد تا درک بهتری از مفاهیم و اصول مربوط به تحقیقات خود درگذشته داشته باشید. این درک عمیق این کمک را به شما می‌کند تا بهترین تصمیم‌ها را در تحقیقات خود اتخاذ کنید و به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر با چالش‌های پیش روی خود روبرو شوید.

تسهیل در تحقیق و توسعه: داشتن یک مبانی نظری از تحقیقات گذشته می‌تواند به شما در انجام تحقیقاتتان کمک کند.

ازاین‌رو، توصیه ما به شما این است که برای پیشرفت در تحقیقاتتان از مبانی نظری فصل دوم پایان نامه یا مبانی نظری پایان نامه مرتبط با حوزه کاری‌تان استفاده کنید. این تصمیم می‌تواند به شما برای رسیدن به اهداف و رؤیایتان در راستای نوشتن فصل دوم پایان نامه کمک شایانی کند.

source

ecokhabari

توسط ecokhabari