Wp Header Logo 206.png

به گزارش پرشین خودرو، سیده‌ فاطمه مقیمی، با توجه به آخرین وضعیت تجارت دو کشور اظهار کرد: واردات ایران از گرجستان بیشتر شامل کالاهایی مانند خودرو، گوشت و چوب می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر بخش زیادی از تجارت کالا میان ایران و گرجستان با وسایل نقلیه ایرانی صورت می‌گیرد زیرا گرجستانی‌ها به اندازه ایرانی‌ها از ماشین‌های حمل و نقل برخوردار نیستند و به همین دلیل کامیون‌های ایرانی از فرصت خوبی در ترانزیت بار در این مسیر برخوردارند.

رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان همچنین در خصوص کیفیت تردد کامیون‌های ایرانی در مسیر دو کشور گفت: هر چند ترانزیت کالا میان گرجستان و ایران با واسطه جمهوری آذربایجان صورت می‌گیرد، اما ارتباط تجاری ایران و گرجستان از کیفیت تجارت میان دو کشور همسایه برخوردار است بر همین اساس تفاهم‌نامه اقتصادی که میان دو کشور ایران و گرجستان امضا شده، هر ساله تمدید می‌شود. این تفاهم نامه چهارچوب تردد کامیون‌ها را مشخص کرده و موجب شده است تردد با کیفیت مطلوب صورت بگیرد.

مقیمی ادامه داد: با این حال صادرات ایران به گرجستان از نظر وزن و ارزش از واردات بیشتر است؛ واردات ایران از گرجستان بیشتر شامل کالاهایی مانند گوشت، چوب و خودرو می‌شود و ایران بیش از همه اقلام کشاورزی، مواد غذایی و مصالح ساختمانی به گرجستان صادر می‌کند.

وی در خصوص جریان واردات خودرو از گرجستان به ایران اظهار کرد: صنعت خودروسازی گرجستان در حال رشد است و خودروهای گرجستانی بیشتر به صورت ورود موقت به ایران وارد می‌شوند و البته خودروهای گرجی قیمت تمام‌شده بهتری نسبت به دیگر خودروهای وارداتی به ایران دارند.

رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان اضافه کرد: البته عضویت این کشور در اتحادیه اروپا سبب شده در تجارت با ایران با احتیاط بیشتری رفتار کند اما به هر حال در مناطق آزاد گرجستان همچنان فضای مستعدی برای تجارت کالاهای ایرانی وجود دارد و ایرانی‌ها می‌توانند در قالب جوینت‌وِنچر (سرمایه‌گذاری مشترک) با گرجی‌ها اقدام به تولید و تجارت کالا در این کشور کنند، البته این نکته را نباید از یاد برد که ایرانی‌ها همچنان در انتقال پول از گرجستان به ایران با مشکل روبه‌رو هستند زیرا ایران به FATF ملحق نیست.

مقیمی در پایان خاطرنشان کرد: گرجستان در مناطق آزاد این کشور به ایرانی‌ها ملک واگذار می‌کند و این واگذاری‌ها به طور نسبی رشد خوبی دارد اما این واگذاری به نام یک فرد حقیقی ایرانی صورت نمی‌گیرد و مالکیت آن به نام شخص حقوقی که در قالب سرمایه‌گذاری مشترک به وجود آمده است، ثبت می‌شود.

source

توسط

admin