بازار گواهی سپرده در ماه مرداد امسال با ثبت معامله ۶۴ میلیون گواهی سپرده کالایی به ارزش ۲.۴ همت رسید. معاملات گواهی سپرده کالایی به لحاظ ارزشی روند رو به جلویی را به ثبت رساند و افزایش ۲۵.۵ درصدی را نسبت به تیر تجربه کرد. در مجموع نیز از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه ۴۲۴ میلیون گواهی سپرده به ارزش ۹.۹۵ همت میان معامله گران دست به دست شد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، حجم معاملات ماهانه بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران در مرداد سال ۱۴۰۱ به ۶۴ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۳۰۱ ورقه بهادار مبتنی بر کالا بر پایه دارایی های سکه طلا، زعفران، شیشه، سیمان، نخود، زیره، پسته بادامی و فندقی به ارزش نزدیک ۲ هزار و ۴۵۳ میلیارد و ۷۲۹ میلیون تومان رسید.
در معاملات ماهانه، عنوان برتر معاملات به لحاظ حجم و ارزش به زعفران تعلق گرفت. به عبارت دیگر، نزدیک ۲۹ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۹۸ گواهی سپرده زعفران در حالی دست به دست شد که این دارایی پایه با ثبت ارزش نزدیک ۱۲۵۳ میلیارد تومان صدرنشین شد و از نظر ارزش حجم و ارزش معاملات در جایگاه نخست ایستاد. این دارایی به ترتیب ۴۶ درصد از حجم کل و ۵۱ درصد از ارزش کل معاملات این ماه را به ثبت رساند.
بعد از زعفران، سیمان به لحاظ حجمی با جا به جایی ۲۵ میلیون و ۶۵۵ هزار گواهی سپرده و کسب سهم ۴۰ درصدی از حجم کل معاملات، در جایگاه دوم قرار گرفت.
۶ میلیون و ۹۳۱هزار و ۱۰۰ گواهی سپرده سکه طلا نیز به ارزش بیش از ۱۰۰۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و دارایی پایه مذکور در پنجمین ماه از سال جاری از نظر حجم رتبه سوم و از نظر ارزش رتبه دوم معاملات را کسب کند. این دارایی پایه ۱۱ درصد از حجم معاملات و ۴۱ درصد از ارزش معاملات را در مرداد از آن خود کرده بود.
ارزش معامله ۲ میلیون و ۵۰ هزار و ۳۶۱ گواهی سپرده شیشه نیز از رقم ۱۷۸ میلیارد تومان فراتر رفت که این دارایی از نظر ارزش معاملات مقام سوم را بعد از زعفران نگین و سکه طلا به نام خود کند.
در ماه مورد بررسی در نماد معاملاتی نخود نیز ۵۲۱ گواهی سپرده میان معامله گران دست به دست شد و ارزش بیش از ۲۱ میلیون تومان را در پی داشت.
در نماد معاملات زیره سبز نیز در مجموع ۱۷۷ ورقه بهادار مبتنی بر کالا دست به دست شد و ارزش بیش از ۲۱ میلیون تومان را رقم زد.
در مرداد ۱۴۰۱ و بر پایه دارایی پسته بادامی و فندقی نیز در مجموع ۴۴ گواهی سپرده معامله شد و ارزش ۱۳ میلیون تومانی را به ثبت رساند.
آمارها همچنین گویای آن است که در مجموع ۵ ماهه نخست امسال ۴۲۴ میلیون و ۳۵۶ هزار و ۴۸ گواهی سپرده کالایی به ارزش ۹ هزار و ۹۱۵ میلیارد تومان میان معامله گران دست به دست شده است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari